Teisipäev, juuni 30, 2020
 

Emmaste kooli juubeliraamat valmis


Triinu Pihel
Kooli sajandaks aastapäevaks ilmus mälestusteraamat “Minu Emmaste kool”, vilistlaste kokku­tulek aga toimub alles järgmisel aastal.
“On ülimalt äge, et ühel väiksel koolil selline raamat olemas on,” ütles raamatu toimetaja, kooli vilistlane, Tartu Ülikooli tudeng
Annaliisa Post.Kuigi esimesed nimelised eksemplarid jagati kooli 97. lennu lõpuaktusel välja lõpetajatele ja praegustele õpetajatele, tuleb teistel raamatut veel oodata. Suurematel huvilistel on võimalik teost laenutada Emmaste raamatukogust ja päevatoast. Oma isikliku raamatu saavad vilistlased ja kooliga seotud inimesed aga alles järgmisel suvel toimuval kokkutulekul.
Raamatu trükiarv on 800 ja see on mõeldud kinkimiseks, müüki seda ei panda.
Tegu pole klassikalise kooli aastaraamatuga, vaid eel­kõige mälestusteraamatuga, mille ilmumine on ajalooliseks sündmuseks kogu Emmaste kogukonna jaoks.
“Väikeses kohas, nagu seda on Emmaste, on kool kogukonna süda,” põhjendas teose olulisust Emmaste kooli direktor Merje Kikas. “Saja aasta jooksul on Emmaste kool suuremal või vähemal määral puudutanud kõiki siinseid kogukonna­liikmeid. See raamat ühendab Emmaste kogukonda. See on mälestusteraamat, mis koondab erinevate põlvkondade Emmaste koolis õppinud ja õpetanud inimeste lood. See on üks armas ja soe pilguheit sajale aastale.”
Ettepanek vilistlasele
Kool tegi juba möödunud aastal ettepaneku raamatu toimetamiseks kooli vilistlasele ja noorele ajakirjanikule Annaliisa Postile: “Direktor Merje Kikas võttis minuga sügisel ühendust ja küsis, kas sooviksin toimetada kooli sajandaks sünnipäevaks ilmuvat trükist.”
2013. aastal Emmaste kooli lõpetanud Post on lõpetanud Tartu Ülikooli ajakirjandus­eriala bakalaureuseõppe ning õpib praegu klassi­õpetaja erialal.
Varem tal ühegi trükise koostamise kogemust polnud: “Olen küll õppinud ajakirjandust ja töötanud ajalehes, ent raamatu koostamine on ikkagi täitsa teine teema, sest seal on palju nüansse, mille peale ise algul ei tulegi.”
Raamatu sisu saamiseks korraldas kool mälestuste kogumise konkursi. Lisaks paluti õpilastel-õpetajatel oma mälestused kirja panna.
“Tegime ka mõned intervjuud, neid viisime läbi mina ja kooli töötajad,” meenutas noor toimetaja. “Samuti kasutasin Emmaste kooli kroonikat, mis oli väga põnev lugemine. Ma poleks tõesti osanud oodata, et raamat, kuhu on kirja pandud ajalugu, võib niivõrd huvitav olla.”
Annaliisa ütles, et nautis kogu protsessi väga ja elas igasse mälestusse hoolega sisse: “Lõpuks hakkas juba sassi minema, millised on minu enda mälestused kooliajast ning millised on kellegi teise omad.”
Koorona
lõi plaanid sassi
Kui esialgu oli plaanis raamatut esitleda sel suvel toimuma pidanud kooli kokkutulekul, siis seoses koroonaviiruse pandeemiaga tuli kokkutulek lükata järgmisesse suvesse. Raamatu koostamiseks aga oli see isegi kasulik.
“Tegelikult tuli mulle eriolukord väga soodsal ajal,” rääkis Annaliisa, “sest õpingute ja töö kõrvalt poleks ma jõudnud nii palju mälestuste kogu valmimisse oma aega panustada. Kodus olles sain aga lükata õpingud korraks tagaplaanile ning keskenduda trükisele.”
Kes sügisest aktust ega suvist kokkutulekut ära oodata ei jõua, saab mälestuste kogu laenutada Emmaste raamatukogust.
Lisaks läheb trükis üles portaali ESTER, kus seda saab peagi tasuta lugeda ja alla laadida.
“Ise sain raamatut käes hoida alles nädala eest ning pean tunnistama, et oli väga uhke tunne küll. Olen alati unistanud, et kirjutan ühel päeval raamatu ning nüüd vist saangi linnukese kirja panna.”
Emmaste kooli tänavu täituvat 100. tegevusaastat tähistatakse koolipere kokku­tulekuga järgmise, 2021. aasta juulikuus.

HENRI REEDER

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411