Reede, mai 29, 2020
 

Tänupink valla vundamendi rajajale

Hergo Tasuja
Eile avasime Emmaste vallamaja ees tänu­pingi Emmaste valla esimesele vallavanemale Aare Ernesele.
Päevakangelase kutsusime kohale väikese valskusega – aru pidama tuletõrje veekaevude üle – mistõttu oli sündmus tema jaoks suur üllatus.
Poleks pidanud minu pärast sellist asja ette võtma, oli Aare esimene reaktsioon.
Toomas Paap mängis koos noortega sissejuhatuseks puhkpillimuusikat ning endised kolleegid ja teekaaslased meenutasid aega, mil Ernes valda juhtis.
Endine vallasekretär Aimi Pruul meenutas Emmaste valla volikogu esimest istungit, kus Aare Ernes valla­vanemaks valiti. Ernes oli volikogu liikmeid usalduse eest tänanud ja öelnud, et tunneb end “kui revolutsiooniline madrus, kes on valitud ülikooli rektoriks”.
Pruul rääkis, et uus vallavanem suutis end asjadega kiiresti kurssi viia, uurides põhjalikult Eesti vabariigi aegset vallaseadust. “Ta oli kiire mõtleja ja tegutseja, rahva seas populaarne ja hinnatud vallavanem,” iseloomustas Pruul. “Aare oli hooliv vallakodanike suhtes. Kõik tööd, mis ta ette võttis, viis innukalt lõpuni.”
Aare Ernes ise meenutas, kuidas tal tuli esialgu olla korraga nii volikogu esimees kui vallavanem: “Algul väga keegi ei tahtnudki vallavanemaks ja mindki moositi, alles hiljem vaadati, et võiks ju ise ka seda ametit proovida.”
Kuna pink sai paika vallamaja ette, tuletas Aimi Pruul meelde, et hoone osteti vallale 30 aastat tagasi.
“Mäletan, et sularahas käisime seda vallale ostmas, mul oli kohvritäis raha kaasas,” lisas Aare huvitava seiga.
Lasteaia direktor Liina Lepamaa tuletas meelde, et just Aare oli see, kes Emmaste lasteaiale aluse pani. “Lapsed teavad seda ka täna, kuna laste­aia aia taga koplis jooksevad ringi Aare hobused,” lisas Lepamaa.
Tegus ka täna
Kui võrrelda tollast tööd valla­majas praegusega, on see nagu öö ja päev. Ernese toonased kolleegid, Emmaste osavallavalitsuse ametnikud Liia Rull ja Pilvi Post tõid erinevused esile. Käsitsi ja trükimasinaga kirjatöö on asendunud tasemel arvutitega. Suur mobiiltelefon on asendunud nutitelefoni ja videokoos­olekutega. Omavalitsusel on täna kordades rohkem kohustusi kui toona. Vene rublast sai kroon ja seejärel euro.
Hiljem pühendus Ernes Emmaste vabatahtliku pääste­komando töö käivitamisele ning juhib selle tegevust siiani. Seda panust toodi esile valla teenetemärgi omistamisel 2019. aasta veebruaris.
Pinke teeme juurde
Emmaste osavald paigutab sel aastal avalikku ruumi juurde istepinke, millest on puudust tuntud. Samas täname nimelise pingiga neid kogukonnaliikmeid, kes oma tegevusega jätnud olulise jälje.
Esimese nimelise pingi saigi märtsis 70. sünnipäeva tähistanud Aare Ernes. Pingil on silt: “Esimene Emmaste vallavanem, vundamendi rajaja”.
Tugeva ja maitseka istepingi valmistas Emmaste Kommunaali juhataja Joosep Niit. Pingi aluse tegi OÜ Hiiu Kivi, mis võitis ka osavalla tänavakivi paigaldamise tööde hanke. Lisatööna tehtud pingi alusplats on ettevõtte juhataja Gert Sülla sõnul nende kingitus Emmastele ja Aare Ernesele.
Pink on pink, istumiseks mõeldud. Tõsi, tänupink kannab endas ka sügavamat mõtet, mille üle sellel jalgu puhates mõelda saab.
Samas pean ettevõtmisega kaasnevaid protsesse ja allhoovusi väga oluliseks. Alates kindlustundest, teades, et tööl on mehed, kes oma kätega teevad ka vinged istepingid valmis. Või nähes, kuivõrd innukalt osavalla töötajad panustavad säärase sündmuse sisulisse ettevalmistusse. Kokkuvõttes aitab see luua kogukonnatunnet ja tekitada ühisosa. Just seetõttu on sümboolne, et esimese nimelise pingi saab Aare Ernes, kes Emmaste valla algusaastatel vallale just täpselt sellise tugeva vundamendi ladus.

HERGO TASUJA
Emmaste osavalla vanem

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411