Reede, mai 22, 2020
 

PPA peadirektor: Esimene surm pani inimesed mõtlema

Harda Roosna | Hiiu Leht
Politsei sõnastas eriolukorra algul oma elusid päästva rolli, nüüd otsitakse, mida saaks teha paremini  koroonahaiguse võimaliku teise laine ajal.
Hiiumaal käinud PPA peadirektor Elmar Vaher ütles, et sellist kogemust neil enne polnud, kuidas käituda nii suure nakkusohu puhul.
Kuigi juhtimises-reageerimises polnud varasemate operatsioonidega võrreldes väga suurt vahet, oli kõige esimene ülesanne sõnastada, mis töö see on, mida politsei teeb. Peale arutelu otsustati, et politsei jaoks on tegemist elupäästeoperatsioonidega ja kui politsei oma tööd hästi ei tee, siis nakkus levib kogu Eestis.
“Sõnastasime enda jaoks eesmärgi, et kui me piiride sulgemisel ebaõnnestume, siis ei suuda Eesti selle viiruse tõkestamisega toime tulla. Piirid sulgesime loetud tundidega,” selgitas Vaher.
Inimeste käitumises märkasid politseinikud suurt muutust peale seda kui esimene inimene, Hiiumaalt pärit naine, COVID-19 haigusesse suri.
“See hirmutas ühiskonna ära ja pani inimesed mõtlema hoopis teistmoodi,” ütles peadirektor.
Ühtlasi tänas ta Eesti inimesi selle eest, kui mõistlikult nad eriolukorra ajal käitusid.
Kokkuvõttes oli eriolukord peadirektori hinnangul politsei jaoks väga oluline kogemus, millest tulevikuks õppida.
Hiiumaal soovis peadirektor kohtuda oma töötajatega, kes pikalt olnud eesliinil.
Maskidega meditsiinitöötaja
“Teades, kuidas Moonika töötab, kuidas see meeskond töötab ja millised suhted on neil kaitseliidu, abipolitseinike, merepäästjate, haiglaga, siis ma ei kahelnud kordagi, et nad hakkama saavad,” tunnustas ta Kärdla politsei­jaoskonna juhti Moonika Raudseppa.
“Ma teen sügava kummarduse ka inimeste ees, kes väga mõistvalt suhtusid meie politseinike tegevusse. Loomulikult oli ka miks-ma-ei-saa-üle-juhtumeid ja mul-on-see-ja-teine-ja-viies-põhjus-juhtumeid. Oli ka olukordi, kus pereisa oli mandril ja pereema väikeste lastega kuskil saare peal ja lapsed haiged. Siis pigem tuli ikka võtta see risk ja lubada isa pere juurde ning politsei tegi sel juhul inimliku otsuse,” vahendas ta Hiiumaa politseinike kogemust. Ja tõi ka näite, kus saarele pääsemiseks kavaldati. Kuna eriolukorra juhi korraldusega said saartele tulla meditsiini­töötajad, siis võttis üks inimene kaasa mõned pakid kaitsemaske, ütles, et tuleb saarele maske tooma ja võiks üle saada.
Ülesanne: Olla kodus ja terve
Eriolukorra ajal oli töölt eemal 500 politseiniku, kelle ülesandeks oli olla kodus ja terve.
“Mõte oli selles, et kui kriis läheb hulluks ja meil ei õnnestu viirust peatada ning väga palju eesliini politseinikke hakkab haigestuma, siis on reserv olemas,” selgitas Vaher.
Midagi sellist oma varasemast tööajast politsei pea­direktor ei mäleta ja esimene mõte oli, et mida ütlevad need inimesed, kes peavad tööl olema, minema väljakutsele ja riskima. “Algul meil ju haiguse kohta väga palju infot ei olnud,” märkis Vaher.
Mis juhtus, oli vastupidine ja pigem oli probleeme inimeste kojusuunamisega: “Nad ei tahtnud minna koju! Me tahame inimesi päästa, kuidas siis nii, et minu paariline on tööl ja mina kodus?”
Siis lepiti kokku, et kahe­nädalaste intervallidega toimub reservis olijate vahetus. Kaks nädalat sellepärast, et nii pikk on koroonaviiruse peiteaeg.
“Töötajad olid tublid, mõistsid, miks seda on vaja ja muidugi sai neile ka tööd koju kaasa antud. Patrulli tööd koju anda muidugi ei saa, aga osi töid oli tõepoolest võimalik kodus teha. Ka kõned, mis me tegime karantiini määratud inimestele, tehti kodudest, mitte politseimajast,” rääkis peadirektor.
Kahe kuuga haigestus koroona­viirusesse vaid 12 politseitöötajat.
Eriolukord lõppes, kriis mitte
Hiiumaal kohtus PPA pea­direktor ka kõigi politsei partneritega alates valla­vanemast kuni kaitseliidu ja pääste­ametini välja, et võtta kaasa mõned mõtted, mida vaja teha. Täna hommikul on Hiiumaa kriisistaabi kohtumine, kus osaleb ka Lääne prefekt Kaido Kõplas. “Seal räägitakse juba detailideni, mida võiks teistmoodi teha,” selgitas Vaher. “Oluline on, et kriisi juhtimine meil meelest ära ei läheks. Ja ega kriis ju veel läbi ei ole. Lihtsalt eriolukord on läbi, aga ikkagi tuleb käituda vastutustundlikult ja nii nagu ütles peaminister eile [esmaspäeva, 18. mai] hommikul – tuleb hoida pikivahet, puhastada käsi ja võtta sellest kriisist kaasa kõik see, mida me õppisime. Selleks, et juhul kui sügisel tuleb viiruse teine laine, oleks see meil meeles.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411