Reede, mai 29, 2020
 

Noorteseltskonna ja politseinike kokkusaamine pööras teravaks

Politseinik kasutas noortekogunemise laialiajamiseks gaasi ja võttis kabuurist välja oma teenistusrelva. Üks seltskonnas viibinu esitas politseinike käitumise kohta
kaebuse.
Möödunud laupäeval leidis Hiiumaal aset vahejuhtum, kus politsei sekkus noorte kogunemisse. Tegemist oli veel eriolukorraga ja kehtis nn 2+2 reegel, see tähendab, et kogunemised olid keelatud.
Sekkumine lõppes sellega, et politseiametnikud kasutasid gaasi, üks neist võttis välja oma teenistusrelva. Hiiu Lehe allika sõnul kasutas politseinik ka füüsilist vägivalda.
Juhtunust on olemas videosalvestis, millelt on näha, kuidas politseinik jookseb toimuvat filmiva noormehe suunas ja laseb ka talle gaasi.
Noored videol on rahulikud ning gaasi kasutamine ja relva kabuurist väljavõtmine tunduvad vähemalt videot vaadates põhjendamatud.
Juhtunus osalenute sõnul ei kasutanud politseiametnikud neile lähenedes isikukaitse­vahendeid, mida koroonaviiruse ohu tõttu oleks teha tulnud.
Rikkusid reegleid
Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et 16. mai hilisõhtul avastasid patrullpolitseinikud liikumispiirangu kontrolli käigus, et Tareste külas on RMK lõkke­platsi juurde kogunenud kümneliikmeline noorteseltskond.
“Patrullpolitseinikud selgitasid kogunenutele kehtivaid reegleid ning seda, et noored rikuvad reegleid, mis on kehtestatud viiruse leviku peatamiseks,” ütles Raudsepp.
Ühtlasi palusid politseinikud seltskonnas viibinutel esitada isikut tõendavad dokumendid: “Kaks seltskonnas olnud meest rääkisid politseinikele, et neil ei ole dokumente kaasas ning soovisid teada, miks nad selle üldse esitama peavad,” vahendas Raudsepp toimunut.
Seejärel selgitasid politseinikud, miks on vaja dokumendid esitada, samuti korduvalt seda, millist piirangut ja miks seltskond taolise kogunemisega rikub.
“Noormehed käitusid üleolevalt, väljendades oma ükskõiksust kehtivate reeglite suhtes ning vestluse käigus selgituste jagamise abil politseinikel korrarikkumist lõpetada ei õnnestunud,” ütles politseijuht.
Rahunesid peale relva nägemist
Raudsepa sõnul palusid patrull­politseinikud seetõttu ühel noormeestest tulla kirjaliku ettekirjutuse tegemiseks koos nendega politsei­autosse.
“Ajal, mil politseinikud olid talle enne autosse sisenemist tegemas turvakontrolli, tulid auto juurde kaks teist kohapeal olnud meest, kes olid samuti üleolevad ja segasid politseinike tööd,” rääkis politsei­juht.
Raudsepp ütles, et üks politseinikest andis meestele korralduse minna eemale, tehes seda korduvalt: “Kuna mehed olid agressiivselt meelestatud ega allunud korraldustele, kasutas politseinik mõlema suhtes gaasi. Kuna üks meestest jätkas ka pärast gaasi kasutamist korralduste eiramist, võttis politseinik hetkeks kabuurist välja oma teenistusrelva, hoides seda enda kõrval ning mitte suunates kellegi poole.”
Raudsepa sõnul seejärel olukord rahunes ning politseinikud läksid autosse, et kutsuda abijõude. Ta lisas, et selle aja jooksul läks seltskond laiali.
Esitasid kaebuse
Hiiu Lehe allika andmetel kutsusid teise patrulli endale appi hoopis vahejuhtumis osalenud noormehed, sest sündmuskohal olnud ametnikud ei lasknud neil EMOsse pöörduda.
Mehed, kelle vastu politseinik gaasi kasutas, said haiglas esmaabi. Ühe neist viis haiglasse politseipatrull ja teise tema kohapeal olnud sõbrad.
Politseijuht ütles, et vahejuhtumis osalenutest kaks olid juba varem ehk eelnenud nädalal saanud politseinikelt liikumispiirangu rikkumise tõttu suulise hoiatuse.
“Väga kahetsusväärne on, et olukorras, kus enamik inimesi on teinud pingutusi viiruse leviku peatamiseks ning järgivad kehtestatud reegleid, leidub neid, kes reeglitele vilistavad, seades sellega ohtu nii iseenda kui ka teiste tervise,” ütles Raudsepp.
Üks seltskonnas viibinutest esitas politseinike käitumise ja sunni kasutamise kohta kaebuse.
Moonika Raudsepp ütles, et politsei sisekontrollibüroo selgitab välja sündmustega seotud asjaolud ning annab hinnangu, kas politseinike käitumine ja vahetu sunni rakendamine ületas lubatud piire või oli õiguspärane.

 

Sildid: , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Vaba kodanik

    Tundub, et kui politseile midagi rääkida, või õigustatud kysimusi esitada, oled kohe üleolev, kas pole mitte nii?

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411