Reede, mai 29, 2020
 

Kooriliikumine algab lastest

Häli-Herta Haavapuu
Dirigent Raili Kaibald, kes 12 aastat tagasi armastuse tõttu saarele kolis, on südameasjaks võtnud Hiiumaa kooriliikumise edendamise – esimesed väikesed saavutusedki on juba ette näidata.
Tugevaid laulukoore ja tublisid dirigente on läbi aja Hiiumaal ikka olnud, kuid jõudis aeg, kui dirigendid vanaks jäid ja uusi peale ei tulnud. Nii näiteks said ajalooks aastakümneid tegutsenud Lauka segakoor ja naiskoor Heliko.
“Sooviksin, et Hiiumaa inimesed jõuaksid tagasi koorilaulu juurde,” sõnastab Raili Kaibald oma eesmärgi. “Selle poole liikumine algab lastest, dirigendist, aga sama oluline on valla suhtumine ja huvi, mida kahjuks olen tundnud vähe – võimalik, et pole piisavalt ka end tõestanud,” kahtleb professionaalne dirigent, kes 2010 kutsus kokku Kärdla Kammerkoori ja 2018 Kärdla Põhikooli Mudilaskoori. Sest kust mujalt alustada koorile järelkasvu ja lauluarmastuse kasvatamist kui mitte lastekoorist.
Eesmärgid viivad edasi
Raili Kaibaldi eesmärk on midagi enamat, kui lihtsalt võtta lapsed kord-kaks nädalas laulmiseks kokku. Järjekindlalt tegeleb ta eesmärgiseadega, laste endi ja koori traditsioonide arendamisega.
Kui möödunud hooaja eesmärkideks olid laulja sirge selg, lõbuslahke nägu ja vaikuse kuulamine, siis sel õppe­aastal seadis dirigent kolm uut eesmärki, mida lasteni viia:
1. Koor on eelkõige sõpruskond, kus iga laulja panus on oluline. Head ja meeldejäävat muusikat ei sünni, kui teine­teist ei osata kuulata ega hinnata.
2. Laulud on lood, mis peaksid puudutama lauljat ennast ja alles siis publikut.
3. Kordamine. Koor on sõprus­kond, kus õpime üksteist tundma ja üksteisega arvestama.
Punane pusa ja sinine vorm
Raili Kaibald ütleb, et hästi tähtis on kooriväärtuste loomine koostöös lastega. Nii joonistasid lauljad oma koori ja dirigenti ning kujutasid pildiliselt laulutekste.
Suure peo jaoks valmis koori vormiriietus, hele­sinisest linasest kleidid-pluusid ning kevadeks telliti uhked punased pusad kirjaga “Hiiumaa”.
Selle hooaja viimases tunnis aga sai iga laulja väikese kingituse. “Sõleline on lapsele isiklik kingitus ja mälestus mudilaskooris osalemise ja panuse eest,” ütles Kaibald.
“Mul oli soov leida laste jaoks üks ainuomane ehe ja mälestusese,” selgitas Kaibald Hiiu Lehele. Dirigendi ideest haaras kohe kinni Hiiumaa kunstnik Irina Tammis, kes valmistas igale lapsele sinistes toonides ja särava sõlelise – niisugust nime kannab Tammise erilises tehnikas puidust valmistatud sõlgedest inspireeritud ehetesari.
Kaibaldi sõnul on tema valik alati olnud Hiiumaa tegijad ja ideeks tuua esile Hiiumaad.
Esimesed sammud edu poole
Juba on mudilaskooril ette näidata hulk edusamme. Dirigendile endalegi üllatuseks pääses igas mõttes väga noor koor eelmisel suvel suurele peole. Mudilaskoori kolmas hooaeg algaski augustis, kui vaadati tagasi möödunud laulu­peole. Koorijuhi sõnul andis taaskohtumise rõõm kõigile teadmise ning tõuke, et uus õppeaasta võiks olla veelgi põnevam ja avastusterohkem.
Aasta jooksul oli palju laulu­proove, mida kroonisid vastutus­rikkad esinemised. Üles astuti Kärdla põhikooli avaaktusel ja kooli sünni­päeval. Sünnipäevakontserdil tuli esiettekandele Erkki-Sven Tüüri lastelaul “Päkapikk rassib” ja sellest sai osa ka helilooja ise. Jõulukontserdil Kärdla kirikus aga said lapsed laulda koos rahvusooperi Estonia solistide Oliver Kuusiku ja Kristel Pärtnaga. Üles astus koor ka koolimajas peetud Eesti vabariigi 102. aasta­päeva aktusel ning emakeele­päeva tähistati kontserdiga “Mu koolikotti on kukkunud üks koma”.
Raili Kaibald ütles, et on ääretult tänulik igale kaasaelajale, kes toetab koorilaulu liikumist Hiiumaal, külastab kooride esinemisi ja kontserte ning jagab innustavat tagasisidet.
Üht-teist veel
Tähtis on kuulata ka teisi koore ja koorijuhte, sestap olid lauljad kuulajaiks ETV tütarlastekoori kontserdil, samuti kohtuti Eesti Raadio lastekoori dirigentide Kadri Hundi ja Kaie Tanneriga, et mõelda koostööst.
Selleks, et lauljad oleksid ka füüsiliselt vormis ja nende “pill” terve, kohtuti ja harjutati koos aeroobikatreeneri Lia Rosenbergi ja tantsuõpetaja Tiina Kaevuga.
Õppeaasta lõppes koori esimese lauluvideo salvestusega ja fotosessiooniga Kärdla koolimajas. Videosse salvestati Arvo Pärdi lastelaul “Konnad”.
Eriolukorra tõttu oli ka asju, mida tuli edasi lükata: sel aastal jäi ära Estonia kontserdi­saali külastus ja kevad­kontsert “Pisike puu”, nagu ka Viimsi Mudifest ja Hiiu Folk, kus plaaniti osaleda.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411