Teisipäev, mai 19, 2020
 

Eelarvekärped ka volikogus?

Harda Roosna | Hiiu Leht
Mõneti ootamatult algatas volikogu koalitsiooni liige Lembit Vainumäe (SDE) ainuisikuliselt eelnõu volikogu töökulude kärpimiseks, eriti suur kärbe tabaks volikogu esimehe 1900eurost töötasu.
Kehtiva korra järgi maksab vald praegu volikogu esimehele töötasu 1900 eurot kuus. Kui volikogu eelnõu 21. mai istungil toetab, oleks Viidiku töötasu juulist alates 600 eurot ehk üle kolme korra vähem kui praegu.
Lembit Vainumäe ütles Hiiu Lehele eile, et eelnõud koostades lähtus ta Kärdla linnavolikogu eeskujust: “Olin siis ka ise volikogu liige ja mäletan, et otsus ei sündinud kergelt. Ent see oli majanduslikult vajalik. Tänase eelnõu põhjused on samuti majanduslikud.”
Volikogu SDE fraktsiooni esimees Helen Teigar ütles eelmisel nädalal, et fraktsioonis ei ole sisulist arutelu antud eelnõu üle toimunud.
“Tegime ettepaneku arutada seda eelnõud koos lisaeelarvega, et saada kulude kärpimise vajadusest terviklikum ülevaade,” selgitas Teigar.
Vallavalitsusel on kavas esitada lisaeelarve volikogule arutamiseks alles augustis. See tähendaks, et SDE ja valimisliidu Ühine Hiiumaa koalitsioon hääletab eelnõu neljapäevase istungi päevakorrast välja. Teine võimalus on, et esitaja ise võtab eelnõu tagasi.
Vainumäe: Näitame eeskuju
Eelnõu seletuskirjas viitab Vainumäe, et Hiiumaa valla­valitsus andis 1. aprillil välja korralduse, millega all­asutused peavad 2020. aasta eelarves 10 protsenti kulusid kokku hoidma.
“Volikogu peaks vallas eeskuju näitama, kui lähikuudel kärpimised ees ootavad. Seetõttu on mõistlik kaotada voli­kogu liikmetele makstavad tasud ja hüvitised,” selgitab eelnõu autor.
Veel ühe põhjendusena toob ta, et volikogu liikme töö on vabatahtlik ja iga inimene on soovinud selle rolli ise võtta. Seetõttu ei ole tema meelest vajalik, et volikogu töös osalemine oleks tasustatud. Samas märgib ta, et volikogu esimehe töötasu on mõnevõrra õigustatud ja tema 600eurone töötasu säilib KOKsis kirjas olevate ülesannete täitmiseks.
Eelnõu vastuvõtmisel oleks sel aastal kokkuhoid 30 000 eurot, järgmisel üle 60 000 euro.
“Sellega saab katta vähenenud tulusid ehk on vaja teha vähem kärpimisi. Nii hoiame muuhulgas valla töötajaid,” seisab seletuskirjas.
Viidik: Volikogu kulusid tuleb käsitleda proportsioonis
Volikogu esimees Aivar Viidik, kes on valimisliidu Ühine Hiiumaa liige, ütles lehele, et volikogu kulusid ei tohiks vaadelda eraldi, vaid neid tuleb käsitleda proportsioonis kogu valla eelarvega. “See tähendab, et kui lisaeelarvega tekib vajadus valla struktuuriüksuste kulusid täiendavalt kokku hoida, tuleb seda teha ka volikogul,” nõustus Viidik.
Samas teatas ta, et hoiab juba praegu volikogu kulusid 10 protsenti koomal, nagu seda teevad kõik valla allasutused.
Kuna vald valmistub koroona­kriisi järgseks tulumaksulaekumise vähenemiseks, andiski vallavalitsus välja korralduse, millega allasutused peavad tänavuses eelarves 10 protsenti kulusid kokku hoidma.
Vallavanem Toomas Rõhu märkis, et kokkuhoid tuleb saavutada osavalla lõikes, seega võib see protsent allasutustes erineda. Seni on osavallad tema sõnul esma­järjekorras otsinud kokkuhoidu eriolukorra tõttu tegemata jäänud või vähenenud kuluridadelt, näiteks majanduskulude arvelt, muu-­
hulgas on vähenenud sõidu-, lähetus-, kütte- ja elektrikulud.
“Töötajate palgamäärasid vähendatud ei ole,” kinnitas vallavanem.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411