Teisipäev, aprill 14, 2020
 

Vaata vana akent!

Harda Roosna | Hiiu Leht
23. mai on üle-eestiline akende restaureerimise päev
Nagu eelmisel aastal nii ka tänavu korraldab Eesti vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus koos muinsuskaitseametiga kampaaniat “Vaata vana akent!”.
Tänavu tuleb aga kõik teisiti. Teistsugune on ju olnud sellel kevadel kogu meie elu. Kui veel paar kuud tagasi kutsusime kogukondi talgute korras oma vanu aknaid restaureerima, siis nüüd kolime turvaliselt veebi. Nüüd näitavad kogenud meistrid aknarestaureerimist puudutavaid võtteid ja nippe läbi arvutiekraani ehk viime meistri igasse Eestimaa kodusse!
Meie kampaaniategevuste põhirõhk on suunatud laupäevale, 23. maile. Teeme oma fookuspäeva üle­kanded kommenteeritavaks nii, et kohe saab ka küsimusi esitada. Teavituskanaliks saab leht aadressil https://www.facebook.com/vaata­vanaakent, kust leiab vähemalt nädal varem ka täpse ajakava. Alustame selle tegusa päevaga kell 12.
Ehkki olulisemad tegevused toimuvad 23. mail, oleme oma näpunäidete jagamisega alustanud varakult. Nii võib samalt lehelt juba praegu leida samm-sammult tegevusi oma akna hooldamiseks ja taastamiseks, alates selle uurimisest, kahjustuste märkamisest, klaaside ja värvi eemaldamisest jne.
Tasub kõrva taha panna, et igasugune puitaken vajab hoolt, ka päris uus. Meie juhime oma kampaaniaga tähelepanu aga pigem neile vanadele akendele, mis meie kodudele veel ilmet andmas. Kindlasti tekib suuremal osal lugejatest küsimus, et mis me neist akendest siis vaatame. Aknad, mis on paraku ühed kõnekamad detailid hoone juures üldse, jutustavad meile nii hoone kunagisest ehitajast kui ka praegusest omanikust. Ilus aken on proportsioonis kogu hoonega, funktsionaalne ja hästi hooldatud.
Kunagi osavate meistrite poolt valmistatud tiheda ruudu- ja rombijaotusega aknaid on õnneks säilinud veel näiteks üsnagi paljudel verandadel. Nende säilimise on aga taganud meistri poolt õige puidu valik ja edaspidi majaomaniku järjekindel hooldus. Praegustel omanikel pole ka põhjust olnud neid kaasaegsemate vastu välja vahetada, sest verandade puhul on tegu eelkõige ruumidega, kus pole ka lugu, kui aknad kuskilt pisut tuult läbi lasevad.
Kuidas saab algatatud kampaaniale kaasa lüüa? EVMi maaarhitektuuri keskus ootab pilte nii restaureeritud kui veel restaureerimata vanadest akendest, eriti õpetlik on selline enne-­ja-nüüd stiilis fotovalik, aga põnevad oleks ka ideed, mida teha vanade akendega, kui neid tõesti enam oma algses paigas ja funktsioonis kasutada ei saa. On need siis põnevad kasvuhooned või mängumajad, aga miks ka mitte aiapaviljonid või koguni mugandatud mööbliesemeteks.
Kui lugejail on pilte sellistest akendest, palun saatke need koos selgitusega meilile elo@evm.ee. Kui ei soovi, ei ole vaja anda täpset aadressi, aga küla või linna täpsusega võiks need andmed ikka olla. Loomulikult palume lisada fotograafi nime ja võimalusel ka pildistamise aasta.
Kasutame neid fotosid peamiselt oma artiklites, sotsiaalmeediapostitustes, aga miks mitte ka uurimistöödes ja pole välistatud, et neist võiks valmida ka näitus.

Elo Lutsepp
SA Eesti Vabaõhumuuseum
Maaarhitektuuri keskuse projektide peaspetsialist

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411