Teisipäev, märts 10, 2020
 

Kurvad kodud

Reedel külastas Hiiumaad riigihalduse minister Jaak Aab, kellele muuhulgas näidati Kõrgessaare alevit ja kalatehase varemeid.
Elanikerohkest alevist, kus kalatehas pakkus tööd 250 inimesele, on järel vaid riismed. Elu seal küll käib mingil määral, aga enamik kortermaju on siiski pool­tühjad ja ajahamba pureda.
Tegelikult on ju olemas Kredexi meetmed, mis peaks aitama korterelamuid korda teha. Nõudmised, mis toetuste saamiseks täitma peab, aga on niivõrd ranged, et näiteks Kõrgessaares neist abi pole. Ühistud, kus pool maja tühi, lihtsalt ei suuda neid tingimusi täita.
Mis Kõrgessaarest saab, kui sealsed Hiiumaa mõistes päris suured korter­elamud edaspidigi lihtsalt lagunevad? Elanikud oma jõududega neid korda teha ei jaksa. Kuhu nad siis kolima peaks?
Selleni, kui need majad päris elamiskõlbmatuks muutuvad, on ilmselt aega, aga praegu ei ole veel mingit lahendust, kuidas neid inimesi aidata.
Riigihalduse minister Jaak Aab lubas ERRile, et pikemas perspektiivis luuakse tegevuskava, kuidas lahendada paljudes Eesti paikades olevat lagunenud ja pooltühjade elamute probleemi.
Juba märtsis arutatakse valitsuskabinetis kolme Kredexi meedet, mis suunatud just maapiirkonna korterelamutele nii laenude kui toetustena. Aab lubas, et need on palju paindlikumad ja maapiirkonna inimestele jõukohasemad kui senised.
Hiiu Lehele antud intervjuus soovitas ta ka vallal aktiivsemalt selliste korteri­ühistute abistamisega tegeleda.
Jääb loota, et ka Hiiumaa korteriühistutel jätkub veel kannatust meetmeid oodata ja pealehakkamist, et seni hoonete seisukorda ise parandada, et olemasolevad elamis­pinnad saarel säiliks.
Uute kortermajade ehitamine on ilmselt ikka veel väga kauge tulevikumuusika.

10. märts 2020

 

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Vahur Reede, saa..

  Päris nii see asi ikka ka ei ole, nagu selles juhtkirjas kirjas – Kõrgessaare ei ole alev, pole kunagi olnud ka. Kõirgessaare on alevik.

  See detail on aga riighaldusministri külaskäigu teemasse küll. Kui Siim-Valmar Kiisler oli oma “tõmbekeskuste haldusreformiga” enne väljavahetamist täiesti puntrasse jooksnud, siis käis ta välja asulatüüpide vähendamise idee. Vastavalt Eesti territooriumi haldusjaotuses seadusele on austusüksused asulad, milleks on linnad, külad, alevikud ja alevid. Kiisleri asendustegevuslik idee oli alevikud ja alevid kaotada – alevikud nimetada küladeks ja alevid linnadeks. Olekski “Ķõrgessaare probleem” lahendatud – on üks väike külake, nagu neid teisigi Eestis on.

  Õnneks ei ole SVK enam minister, kahjuks on ta aga Riigikogu liige. Ja saarlaste nuhtluseks realiseeriti Kiisleri lollus erakonnakaaslasest maavanema juhtimisel Saaremaal, kus elu nüüd ainult Kuressaare ümber keerlebki.

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411