Reede, märts 13, 2020
 

Alltöövõtja süüdistab Tuuletorni ehitajat praagis

Sven Küttim
Mõni aeg tagasi hoiatati sotsiaalmeedias OÜ Vanamõisa Ehitus OÜ ja selle juhi Imre Küti eest, kes oli jätnud maksmata oma meeskonna Hiiumaa majutusarved. Ettevõte tegi alltöövõttu nii Käina Tuuletorni kui ka Kärdla erihooldekodu ehitusel AS Eston Ehitusele.
Kütt selgitas arvete mitte­tasumist sellega, et peatöö­võtja jättis neile tehtud tööde eest maksmata 18 000 eurot ja süüdistas peatöövõtjat praagitegemises. “Seal sajab tänaseni vihm läbi. Meie tegime ainult viimistlustöid juba vee poolt rikutud seintel,” ütles alltöövõtja möödunud nädalal.
Teise ehituspraagi näitena tõi ta selle, et magna-­õõnesplokid, millest Tuuletorni müürid ehitatud on, ei vastanud survetestidele ja need oleks tulnud betooni täis valada. Seda aga ei tehtud. “Kui välisfassaadile metallplaate paigaldati, oli neid väga keeruline kinnitada, sest plokid olid seest tühjad,” märkis Kütt.
Ta lisas veel, et tegelikult oleks Eston Ehitusel õigus jätta garantii katteks kaheks aastaks 5600 eurot maksmata. “Ma arvan, et mitte ükski ettevõtja ei oleks nõus jätma oma raha niisugusele vigasele ehitusele kaheks aastaks kinni,” märkis Kütt.
Eston Ehitus: meil ei ole ühtegi võlgnevust
Tuuletorni projektijuht Mati Palu ütles, et neil ei ole OÜ Vanamõisa Ehitus ees ühtegi võlgnevust ega tasumata arvet. “Nimetatud summa on Imre Küti enda nägemus, mida meie ei ole aktsepteerinud,” märkis ta.
Projektijuhi sõnul saab arve esitamise aluseks lepingu kohaselt olla kahepoolselt allkirjastatud tööde vastuvõtmise akt: “Tänaseks ei ole Imre Kütt meile vastavat tahte­avaldust esitanud, et kõik lepingulised tööd on valmis ülevaatamiseks ja vastu­võtmiseks.”
Palu ütles, et tema mitte just lühikeses praktikas ei ole olnud olukorda, kus tööde üleandmisel ei ole olnud ühtegi märkust tööde kvaliteedi kohta. “Antud hoone, mis arhitektuurse ja konstruktiivse lahenduse mõttes on üpris keerukas, ei ole selles mõttes ka erand ning märkused kõrvaldatakse kokkulepitud tähtaegadeks,” ütles Palu.
Tema sõnul on Tuuletorn ehitatud vastavalt projektile ning ehitusprotsess on toimunud kogu aeg vastavate spetsialistide järelevalve all. “Imre Kütt ei ole pädev andma hinnanguid teostatud tööde kvaliteedile,” leidis Mati Palu.
Tuuletorn polnud tavaline ehitusobjekt
Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg ütles, et kogu Tuule­torni ehitusprotsessi jälgimine oli iganädalane. Kõik oli korrektne, täideti ehituspäevikuid nii nagu peab. “Kui mõni viga leiti, siis öeldi peatöö­võtjale, kes omakorda sellega tegeles,” märkis Jõpiselg.
Ta lisas, et enamasti kipuvad pinged tekkima hoone ülevõtmisel, sest siis käiakse detailideni kõik üle. “Näiteks, et siin on silikoon liistu vahel kehvasti, tehke uuesti,” tõi Jõpiselg näite.
Osavallavanem ütles, et ei taha kellegi sopaloopimise vahele minna, küll aga võib ta kinnitada, et Tuuletorni ehitusel on hoolega järelevalvet tehtud. “Tuuletorn ei olnud tavaline objekt. Peatöövõtja jaoks oli see tõenäoliselt keerulisem kui tavalise elumaja ehitamine. Seda pidigi eriti hoolega tegema. Kes siis on süüdi, kui ei olnud nii hoolega tehtud,” tõstatas Jõpiselg küsimuse.
Niiskusega oli tõepoolest probleeme
Osavallavanem ütles, et ehitusel oli tõepoolest niiskusega probleeme. “See talv oli ju niisugune nagu ta oli. Alailma oli suurem vihmasadu ning vihm peksis ehituse ajal kaitsete ja kilede alt sisse. Ehituskäigus said seinad niiskust ja seda kuivatati veel tükk aega välja,” rääkis Jõpiselg.
Tema sõnul oli metall­konstruktsioonide kinnitamine välisfassaadile tõepoolest keeruline. “Need on läbi soojustuse toodud kandma kandva siseseina peale ja need on ohtlikud kohad, kus peab olema väga hoolikalt vuugitud ja selliseid asju tõesti parandati siin.”
Jõpiselg arvab aga, et enamus lekkeid on üles leitud ja viimaste tormidega ei olnud see pilt enam nii hull. “Ma arvan, et need ekstreemsed ilmastikuolud on meie jaoks isegi kasulikud olnud, sest  vihmad on ehitusel kõik märgkohad välja toonud, mis muidu oleks ehk märkamata jäänud,” ütles Omar Jõpiselg.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411