Teisipäev, veebruar 18, 2020
 

Torupill kutsub festivalile

Silver Tõnisson
Märtsikuu torupillifestivaliga tähistatakse kahe suurmehe tähtpäeva: hiidlase Juhan Maakeri ehk Torupilli Jussi 175. sünniaastapäeva ja Riidaja torupillitalu peremehe Ants Tauli 70. sünnipäeva.
Festivali peetakse 20.–22. märtsini Viljandi Pärimusmuusika Aidas ning Riidaja Torupillitalus Mulgimaal, kus kogunevad torupilli­mängijad ja -huvilised.
Kolme päeva jooksul saab süveneda torupillimängu, nautida kontserte ja võtta osa õpitubadest. Õppetunde ja parimaid pillimängunõkse jagavad torupillimeistrid üle Eesti ning külalisena kohalikule torupilliring­konnale juba hästi tuntud Finlay MacDonald Šotimaalt.
Nii saab kuulata ette­kandeid torupillimängu ergo­noomikast, Šoti torupilli­kaunistuste spetsiifikast, Torupilli Jussi repertuaarist, tantsulisusest ja improvisatsioonist torupillimängus.
Torupillifestivali eest­vedaja ja torupillientusiasti Cätlin Mägi sõnul on festival hea võimalus omasugustega kokku saada: “Eestis torupillimängijaid just palju ei ole, nii ongi tore aegajalt koguneda, teistelt õppida ja torupillijutte rääkida. Ikka selleks, et selle rahvapilli mängimise traditsiooni elus hoida. Muidugi ootame väga ka uusi huvilisi! Festival ongi hea võimalus ennast kiirelt algtõdedega kurssi viia, sest päris algajad saavad laenata torupilli ja meistrite käe all mängu proovida. Eks siis hiljem saab juba teha omad järeldused, kas pillimänguga tõsisemalt edasi minna või mitte.”
Torupillifestivalile oodatakse külla ka teistel instrumentidel mängivaid sõpru. Nii kuulebki 20. märtsi gala­kontserdil Viljandi Pärimus­muusika Aidas, kuidas Andre Maaker ja Marek Talts torupillirepertuaari hoopis kitarridel, Peedu Kass kontrabassil ja Lauri Kadalipp saksofonil esitavad. Esmakordselt jõuab kuulajateni ka improvisatsioonilise burdooni­jämmi katse, mida veab eest Jaan Jaago.
Festivaliks valmib Eesti rahvaluule arhiiviga koostöös koostatud Torupilli Jussi lugude kogumik, kus lisaks nootidele ja tekstidele on Cätlin Mägi tänapäevase torupilliga plaadile mänginud kuulsa Torupilli Jussi kõik teadaolevad lood.
Märts sobib festivali pidamiseks ideaalselt ka seetõttu, et 10. märtsil tähistab kogu maailm rahvusvahelist torupillipäeva, tõdevad korraldajad.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411