Reede, jaanuar 17, 2020
 

TAI kutsub suitsetajaid tegema Sigarexitit

Väljakutse tubakast loobumiseks on vastu võtnud lauljatar Maian Lomp ja saatejuht Robert Rool, kes kutsuvad liituma Facebooki grupiga Sigarexit.
“Koos teistega on lihtsam loobuda, jagades üksteisega oma raskusi ja pakkudes tuge. Olen proovinud tubaka­toodetest ka varem loobuda, kuid pole eri põhjustel seda suutnud. Loodan, et kui tean, et minuga koos on mitmeid, kes seda üritavad, siis on mul suurem motivatsioon ning õnnestun!” selgitas Maian, miks otsustas väljakutse vastu võtta.
Robert ütles, et tema on otsustanud suitsetamise lõpetada. Kõiki teisi loobujaid julgustab ta üleskutsega “Isegi kui peaksid esimese korraga ebaõnnestuma, siis proovi uuesti! Ärme loobu loobumast!”
Maian ja Robert jagavad Facebookis oma mõtteid ja emotsioone terve jaanuarikuu jooksul. Grupis saab igapäevaselt tuge ja nõuandeid, kuidas loobumiseks ettevalmistusi teha, raskusi ületada ja motivatsiooni hoida. Loobujaid toetab ja aitab oma nõuga TAI tubaka valdkonna spetsialist Minni Saapar.
“Koos teistega on tubakast loobumine lihtsam ja isegi kui selja taga on mõni tulemusteta katse, tasub alati uuesti proovida. Kõige olulisem on teha kindel otsus, astuda esimene samm ja ebaõnnestumise järel mitte alla vanduda,” selgitas TAI terviseriskide ennetamise keskuse alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Samme.
Tema sõnul on kampaania mõeldud kõikidest tubaka- ja nikotiinisisaldusega toodetest loobumiseks, mitte ainult sigaretist. Sinna alla käib ka e-sigaret.
TAI andmeil suureneb tubakast loobumise edukus oluliselt siis, kui tubakatoote tarvitaja saab nõu ja toetust professionaalselt nõustajalt. Eestis on selleks praegu kolm võimalust: nõustamiskabinet, perearst või apteek. Nõustamis­kabinetid pakuvad tubakast loobumiseks asjalikku nõu ja tuge ning sinna on oodatud kõik tubaka ja e-sigareti tarvitajad. Nõustamine on tasuta, saatekiri ei ole nõutav, ent soovitav on eelregistreerimine. Pere­arstilt saab suitsetamisest loobuja esmast lühinõustamist, vajadusel kirjutab arst välja ravimeid ja võib edasi suunata nõustamiskabinetti. Apteegid pakuvad lühinõustamist ning osad neist ka etteregistreerimisega personaalset nõustamis­teenust.
Oluline on teada, et ohutut tubakasuitsu kogust ei ole olemas. Iga suitsetatud sigaret avaldab mõju. Mida rohkem suitsetatakse, seda rohkem suurenevad riskid.

Suitsetamine väheneb aeglaselt
Suitsetamine Eestis väheneb, kuid aeglases tempos. Igapäevaselt suitsetab 17 protsenti täiskasvanud elanik­konnast (23% meestest ja 13% naistest). E-sigaretti tarvitab täiskasvanud elanikkonnast 1,5 protsenti. 52 protsenti igapäeva­suitsetajatest soovib suitsetamisest loobuda.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411