Teisipäev, jaanuar 14, 2020
 

Spordiaasta tõi rohkelt võite, kuid ka kaotusi

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Lõppenud spordi­aastal tõid meie sportlased nii rahvusvahelistelt kui Eesti võistlustelt rohkelt võite, samas oli ka suuri kaotusi.
Reedel võeti Palade kooli­majas pidulikult kokku möödunud spordihooaeg. Spordiveteran Lembit Sauer pidas peo algul mälestuskõne ja kutsus leinaseisakuga meenutama eelmisel aastal ootamatult lahkunud treenereid, saare spordielu eestvedajaid Toivo Pruuli ja Arvo-Jüri Risti.
Hiiumaa spordiliidu juhatuse esimees Anton Kaljula andis Saueri ettepanekul üle medalid kaheksale Hiiumaa  kergejõustikumeistrile aastatest 1949 kuni 1961. Põhjenduseks, et tol ajal medaleid ei antud.
Eesti kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp jagas spordipreemiaid. Pikaajalise panuse eest Hiiumaa spordi­elu edendamisse pälvis elutööpreemia “Tänu ja kummardus” Käina kooli kehalise kasvatuse õpetaja ja võrkpallitreener Linda Lepp.
Aastapreemia pikaajalise vabatahtliku töö eest spordivõistluste korraldamisel pälvis Elna Pähn, aastapreemia vabatahtliku töö eest noorte orienteerujate arendamisel Tanel Esta.
Aasta naissportlase preemia sai laskja Ingrid Reinu, aasta meessportlase preemia talisurfar Boris Ljubtšenko, aasta treeneri preemia orienteerujate treener Anu Saue.
Kahekordne maailmameister
Epic, uskumatu, väga uskumatu,” kirjeldas teist aastat järjest Hiiumaa parimaks meessportlaseks valitud Boris Ljubtšenko oma tundeid vahetult peale tunnus­tuse saamist. “Saan olla ainult tänulik, et eelmisel aastal mind nii kõvasti toetati ja sai niisugune tulemus tehtud.”
Kahekordsel maailmameistril talisurfis on lõppenud hooajast ette näidata viis esikohta, kaks teist kohta, üks kolmas ja üks kaheksas koht nii rahvusvahelistelt kui ka Eestis peetud võistlustelt. “Tänu sellele tulemusele on mul ka oma sponsoritele midagi ette näidata – saan nende ees seista palju vabama tundega. Hoopis teine tunne on, ei ole pea norus, et ma võibolla saan midagi tehtud. Uksed on praegu kõik avatud.”
Praegu valmistub Ljubtšenko talisurfi MMiks, mis leiab aset 10.–15. veebruarini Pärnus. Ka sel aastal on tal kavas varustust vahetada: “Uus kelk on tegemisel Lätis ja peaks täpselt kaks nädalat enne MMi valmis saama. Siis tuleb jääd ootama hakata või välismaale treenima minna.”
Eelmisel hooajal sai Ljubtšenko juba detsembrist Hiiumaal treenida, tänavu on aga ilmad nii soojad, et ta pole ei möödunud aasta lõpus ega uue alguses kordagi jääle saanud.
“Kui Hiiumaal jääd ei tule, siis Soome on kõige lähemal. Rootsi oleks ka variant, aga autopraami maksumus ja ajakulu on suurem. Soome saad kiiremini kohale ja sinna on märksa odavam minna,” kaalus ta valikuid.
Ljubtšenko ütles, et treenimata võistlema minna on kehv tunne, aga teda lohutab see, et praegu ei saa seda Eestis keegi teha. “Meil on siin mõned, kes on saanud Soomes treenimas käia, olen nende peale päris kade, sest mina pole veel kordagi jääle saanud. Konkurendid Soomes ja Rootsis ka juba valmistuvad võistluseks.” Nii parandabki ta praegu vormi joostes ja isiklikke jooksu­rekordeid lüües.
Küsimusele, kas talisurf on nagu jalgrattasõit, mis korra selgeks õpitud, enam ei unune, vastas Ljubtšenko, et kõige raskem on jääl esimesel päeval, kui toimib alalhoiuinstinkt ja pole veel leidnud õiget tunnetust. “Näiteks purjelaual vee peal olles saan lõpuni suruda kuni näiteks laua uim katki läheb, aga kui jääpurjetamisel paned liiga palju survet, läheb kelk alt ära,” selgitas sportlane. “Esimesel päeval tunned, et justkui oleks midagi, aga ei julge lõpuni kihutada.” Esimese päeva lõpuks või teise alguseks on ta aga taas talisurfiga sina peal, isegi pärast pikemat sõidupausi.
MMile võistlusnärvi treenima
Aasta naissportlane Ingrid Reinu ütles, et sel aastal ta tiitlit küll ei oodanud. “Mul oli õudselt raske aasta, kähmlesin rinnavähiga. Hooaja alguses, nagu meil laskmises on, et istume maas ja liigume edasi – ma ei tõusnud siis isegi veel püstigi, mind aidati,” rääkis Reinu.
Nii ei läinudki ta MMile tulemust tegema, vaid võistlus­närvi treenima. “Et see nüüd nii läks ja aasta niimoodi lõppes – võimas!” Kõigi raskuste kiuste tuli Reinu field-target laskmise MMilt koju kolmanda kohaga.
Küsimusele, millised tingimused üldse on laske­sportlastel Hiiumaal treenimiseks, vastas Reinu, et ei teagi, sest tema treenib oma tagahoovis: “Meil tegelikult terve pere laseb ja meil on isiklik lasketiir, sest vajame vähemalt 50meetrist laskekaugust.”
Sel aastal Reinu võistelda ei plaani ja ütles, et tuleb treenimise aasta: “Esiteks on Euroopa meistrivõistlused sel ajal, kui meie pesamuna hakkab gümnaasiumi lõpetama, siis me ei taha ära minna. Maailmameistri­võistlused aga on Lõuna-Aafrikas ehk natuke kaugel – siis ongi treenimisaasta ja ülejärgmine aasta võistleme taas.”
Reinu on Hiiumaa aasta naissportlaseks valitud ka korra varem, 2014. aastal.
Kolmandat aastat parim
17–21aastaste noormeeste arvestuses pole jooksja Marcus Mällile juba kolmandat aastat järjest vastast. Möödunud hooajal tõi ta koju kaks esikohta, ühe hõbeda ja ühe pronksi ning ühe neljanda koha. “Jäin aastaga väga rahule,” ütles Mäll.
Seda, mis algaval hooajal saama hakkab, ta öelda ei soovinud, sest treener Toivo Pruuli kaotus möödunud aastal mõjus talle väga raskelt. “Ma ei ole kunagi otseselt mingeid sihte võtnud, teen jõudumööda, nii nagu läheb – vaatame, mis uus aasta toob.”

Hiiumaa 2019. aasta parimad
Aasta naissportlane field-target laskja Ingrid Reinu
Aasta meessportlane talisurfar Boris Ljubtšenko
Aasta treener Anu Saue
Aasta täiskasvanute võistkond Postimees Sailing Team koosseisus Sven Nuutmann, Juss Ojala, Kaarel Kruusmägi, Marek Harjak, Mairold Metsaviir, Marten Loopere, Margus Nõmmik, Kristiina Truuverk, Karl Vahtra
Parim neiu jalgrattur Indra Kutser
Parim noormees jooksja Marcus Mäll
Parim tüdruk orienteeruja Maria Eller
Parim poiss purjetaja Jorgen Kuivonen
Aasta noortevõistkond raketimudelistid Johanna Aaslepp, Merili Tursk, Sten Andri Laanejõe, Rasmus Pall, Mihkel Metsand
Aasta noortetreener, orienteerumine Anu Saue
Parim naisveteran orienteeruja Merike Vanjuk
Parim meesveteran kabetaja Raivo Rist
Aasta klubi MTÜ Hiiumaa Orienteerujate klubi
Aasta spordisündmus Hiiumaa rahvaralli
EMSL Jõud parim spordisündmus orienteerumis­neljapäevakud
Hiiumaalt alustanud parim 2019. aasta sportlane maadleja Heiki Nabi
Aasta sponsorid OÜ Faasion, OÜ Hiiumaa Köök ja Pagar, AS Jetoil, AS Sportland, AS Cramo Estonia, AS Kawe, Hiiumaa vald ja Coop Hiiumaa.

Hiiumaa spordimeistrid
Leo Kaldma kettaheide, tulemus 33,32 m (1949)
Vaino Väljas 100 m jooks, aeg 12,0 (1950)
Enn Küttim 800 m jooks, aeg 2.32,0 (1955)
Anne Rajang (Kuusiku) 100 m jooks, aeg 13,7 (1956)
Helve Rakkaselg (Kiin) 400 m jooks, aeg 1.10,7 (1958)
Advig Kiris granaadivise, tulemus 60,12 m (1958)
Helgi Loodla (Sõstar) 100 m jooks, aeg 13,4 (1959)
Tiiu Kopli (Kiho) kuulitõuge, tulemus 11,01 m (1961)
Allikas: Hiiumaa Spordiliit

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411