Reede, jaanuar 17, 2020
 

Külla oma ettevõtjale!

Hiiumaa vald
Hiiumaa vald
Hiiumaa vald
Hiiumaa valla ja arendus­keskuse esindajad käisid külas ligi poolesajal saare ettevõtjal – kusagil mujal Eestis midagi sellist veel ei tehta.
Selleks, et saare ettevõtjatega kontakti saada, hakkas Hiiu vallavanem Reili Rand neid 2017. aastal hommikukohvile
kutsuma. Sama jätkati ka uues, ühinenud Hiiumaa vallas.
“Üsna pea mõistsime, et selliselt me kõikide ettevõtjate kaasamiseni ei jõua,” ütles Hiiumaa arenduskeskuse juhataja Liis Remmelg.
“Suure laua taga ja piiratud aja tõttu ei jõudnud arendus­keskuse ja valla töötajad suhelda üks ühele kõikide ettevõtjatega, et kuulata ja kaasa võtta just nende muresid ja rõõme. Samuti jäi ühistel kohtumistel kõlama kõiki ettevõtjaid puudutav, ettevõtjatega omavahel suheldes aga tulevad jutuks ka teised teemad, mis ei ole vähemtähtsad.”
Esimesed Eestis
Sealt edasi tekkiski mõte külastada nädalas ühte ettevõtet otse selle tegevuskohas. Nii käis vallavalitsuse ja arendus­keskuse esindus aastaga läbi 46(!) saare ettevõtet. Kui arvestada, et aastas on 52 nädalat, siis enam-vähem tempos nädal ja ettevõte.
Mullu sai külastatud valdavat osa Hiiumaa suurematest tööandjatest, aga on veel palju ettevõtteid, kuhu ei jõutud ja seega jätkuvad külastused ka uuel aastal.
“Siinkohal teengi üleskutse ettevõtetele – andke arenduskeskuse ettevõtluskonsultandile Mari-Liis Hirvele teada, millal oleks teile sobiv aeg oma ettevõtet tutvustada ja külalisi võõrustada,” soovitas Remmelg.
Remmelg ütles, et teistes arenduskeskustes ja valdades pole sarnast külastusprogrammi seni kasutusel olnud: “Kuulda on, et esimesed omavalitsused on meie eeskujul ettevõtjate külastused oma tegevuskavasse lisanud.”
Töötukassa lõi kampa
Mõttel oli jumet ka töötukassa arvates, kelle esindajad alates suvest kohtumistel kaasas käisid.
Töötukassa Hiiumaa osakonna juhataja Jana Tammeveski ütles, et enam ammu ei tegele nad ainult töötutega ja kuna ka neil on ettevõtete külastused tööplaanis, oli mõttekas need käigud ühendada.
“Sageli on ettevõtjatel väga kiire ja eraldi käies raiskaksime nende aega, samas saame olla nii valla kui arenduskeskusega ühises infoväljas ja koos pakkuda tööandjate muredele lahendusi,” selgitas Tammeveski.
“Loodame, et sellistest kohtumistest on suurem kasu kõigile osapooltele,” ütles Tammeveski ja tõi näiteks, et nii mõnelegi ettevõtjale kui ka valla töötajale tulid üllatusena töötukassa pakutavad võimalused. “Meile andis ettevõtete külastamine lisaks võimaluse nähtut enda kolleegidega jagada,” ütles ta ning avaldas lootust, et taolised kokku­saamised jätkuvad.
Mitmepoolne kasu
Ettevõtjate otseseks kasuks võib ehk pidada kaht teelõiku, üks Vaemlas, teine Männamaal, mis valla toetuse ja abiga mustkatte said.
Mitmepoolseks kasuks aga parvlaevade sõiduplaani edukad läbirääkimised, kuhu vald ka saare ettevõtjad kaasas.
Arenduskeskuse juht rääkis, et külastustelt kaasa võetud küsimused aitavad neil paremini ettevõtjaid toetada: “Näiteks on välja tulnud nii ettevõtte juhtide kui personali koolitusvajadus, ettevõtjad peavad oluliseks Hiiumaa turundamist ja mainekujundust.”
Ka on ettevõtjate tagasiside olnud toetav ning nad ootavad külastusi.
“Tore oli tõdeda, et ette­võtjad olid kohtumised põhjalikult ette valmistanud – tutvustati oma ettevõtmisi, aga küsiti palju ka valla ja arenduskeskuse tegevuste kohta,” rääkis Liis Remmelg. “Ka on väga paljud ettevõtjad tunnustanud nii valda kui arenduskeskust hästi tehtud töö eest – see innustab ja annab kindlust, et tegeleme õigete teemadega.”
Kõik ettevõtjatelt saadud mõtted, ettepanekud, konkreetsed või laiemad küsimused, mis veel ei ole lahendust leidnud, on jätkuvalt valla ja arenduskeskuse laual ning lahenduste poole liigutakse koostöös ettevõtjatega.

Eelmisel aastal külastasid valla ja arenduskeskuse esindajad 46 ettevõtet:
HubHiiumaa, OÜ Pharma Systems Eesti, OÜ Meritik, OÜ Concrete Products, OÜ Hiiu Vill, OÜ Mainegrupp, OÜ Leif Andersson, OÜ Best Holding, OÜ Prosper Line, OÜ Dagovet, OÜ Stonefish, OÜ HMPK ja OÜ Rannakas, OÜ Hiiu Autotrans, AS Dale LD, OÜ Männaka, AS Hiiu Kalur, OÜ Triibuvineer, OÜ Hiiumaa Lihatööstus, OÜ Raxmotors, OÜ Tahe ja Pähkli talu, OÜ Vesset, Toomas Remmelkoor ja Harju talu, Sulev Matto ja OÜ Hiiumaa Agro, OÜ Meretamme, OÜ Plastiktoos, AS
M ja P Nurst, AS Dagöplast, AS B-Plast, Evelini suvekohvik, OÜ Korrashoid, OÜ Grus ja Tahkuna tuletorn, OÜ Pharus ja Kõpu tuletorn, OÜ Tiit-Reisid, OÜ Lade, OÜ Ideeklaas, OÜ Dagö Berry, OÜ Triinu Õunamahl, AS Honga, OÜ Faasion, OÜ Ungrumaja, OÜ Ristnaotsa, OÜ Yachts Service Kärdla, OÜ Berku Eritööd, OÜ Hiiumaa Köök ja Pagar, OÜ Recado Meedia ja OÜ Numitor.

Kommentaarid
Hiiumaa loomakliiniku pidaja Maris Kriggulson, OÜ Dagovet: “Kas nüüd otsest kasu, aga on ju päris tore, kui tuntakse huvi ja uuritakse. Kuna me koostööd vallaga teeme nagunii, siis oli tore kohtuda.”
Tuletorni kohviku pidaja Annely Heilmann, OÜ Pharus: “Mina olen väga tänulik selle pühendatud aja eest. Oleme ju Kõpus ja Hiiumaa mõttes on see nii kaugel – kui ma kedagi palun enda juurde või tellin mõnda teenust, siis on see problemaatiline. Sellepärast olen tänulik, et nad leidsid aja, rääkisid, kuidas nemad saaksid aidata, mina rääkisin oma murekohtadest – see oli väga teretulnud. Nüüd ma tean, kes on need inimesed, kes millega tegeleb, me tutvusime näost näkku – just see silmast silma kontakt on nii oluline. Kui telefoni teel helistad inimesele, keda sa ei ole näinud ega tea, kellega sa räägid, siis nüüd, kui me oleme kohtunud, on mul palju lihtsam tema poole pöörduda. See on väga väärt algatus.”
Ettevõtte tegevjuht Agur Nurs, AS M ja P Nurst: “Kindlasti on ettevõtjale kasulik kui ametnikud näevad, millega Hiiumaal tegeletakse. Tihti nad ise ei teagi, mida nad pakuvad. Nüüd oli hea näidata nendele, millega me tegeleme. Näiteks töötu­kassaga oleme pidevalt ühenduses, aga selliste kohtumiste kasu on kaudne selles mõttes, et töötukassa töötajad teavad nüüd, millest nad tööotsijatega räägivad.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411