Teisipäev, jaanuar 14, 2020
 

Kohvikutepäevade korraldajad pelgavad kaubamärgi lörtsimist

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa vallavolikogu juhi ja kauaaegse ühepäevakohviku pidaja Aivar Viidiku hinnangul näitavad esmased reaktsioonid, et kogukond tahab augustikuu esimesel nädala­vahetusel ise kohvikutepäeva teha.
Senised korraldajad aga kardavad nende loodud ja korduvalt tunnustatud kauba­märgi lörtsimist.
Eelmine nädal tõi paljude hiidlaste ja Hiiumaa sõprade jaoks tõelise pommuudise: saare aasta tippsündmus, Hiiumaa kultuuripärli, Regionaalmaasika ja muid auhindu pälvinud Hiiumaa kohvikutepäevad, jääb tänavu ära.
Aastate jooksul on algsest Kärdla 15 ühepäevakohvikust saanud neli päeva kestev kohvikutemaraton, mis hõlmab terve saare.
Senised korraldajad soovisidki võtta vaheaasta, et sihik uuesti paika seada. “Vahel tuleb aga ka kõige parematele asjadele kasuks, kui lasta neil natuke olla. Hingata. Puhata. Koguda uusi mõtteid ja energiat ning uue ja värskemana tagasi tulla. Ning just seda tahavad sel aastal teha Hiiumaa kohvikutepäevad. Mõelda on palju ja tagasi vaadata üks­jagu, nii et… Tõmbame hinge, ammutame inspiratsiooni ja siis kohtume jälle!” kirjutasid nad MTÜ Kohvikutepäev sotsiaalmeedia lehel.
Kahju, et ei toimu!
“Nii meil, kui tõenäoliselt ka paljudel saare sõpradel on väga kahju, et pikaaegset menukat sündmust sel aastal ei toimu,” ütles Hiiumaa arenduskeskuse turismiinfo­spetsialist Merlin Lige.
Kahtlemata võib augusti esimest nädalavahetust, mil kohvikutepäevad 13 aastat järjest toimunud, pidada suve suursündmuseks. On ju kohvikutepäevad igal aastal toonud saarele 7000–8000 külastajat. Näiteks teenindasid parvlaevad mullusel kohvikutepäevade nädala­vahetusel 14 137 reisijat. Aasta varasemaga võrreldes oli sel augustikuu nädala­lõpul reisijaid paarisaja võrra rohkem.
“Kohvikutepäevad on toimunud puhkuste perioodi tippajal, kus majutusettevõtete täituvus on kõrge, mistõttu mõjutab sündmuse ärajäämine saare ettevõtlust laiemaltki kui ainult majutusettevõtjaid,” lisas Lige.
Tõsi, juba praegugi on paljud saare majutusasutused augusti esimeseks nädala­vahetuseks broneeritud. “Kui üritus peaks ära jääma, siis selle mõju saame lõplikult hinnata alles suve lõpus,” tõdes ta.
Toimub ikkagi?
Kuna loodus teatavasti tühja kohta ei salli, ja kui uskuda kohalike esmaseid reaktsioone sotsiaalmeedias, võiks kohvikud püsti saada ka kogukonna algatusena. “Me oleme vallas omavahel kokku leppinud, et vald on valmis panustama, et üritus ka sel suvel toimuks, ükskõik mis nime see siis ei kannaks,” ütles volikogu esimees Aivar Viidik.
Panustamine tähendaks tema sõnul abistamist nii raha kui ka inimestega. “Pöördudes nüüd seniste korraldajate poole, siis minu meelest on kohvikutepäevad väljunud ühe ürituse korraldamise kontekstist ja omandanud Hiiumaa jaoks justkui üldrahvaliku tähenduse,” ütles Viidik.
“Väga tore, et senised eestvedajad on seda teinud, aga minu hinnangul on kogu­konnasisene tunnetus, et kogukond ei ole ürituse katkemisega nõus. Ka siis, kui korraldajad ei soovi ühel aastal seda vedada,” rääkis volikogu esimees.
Ei tähtsustaks esmaseid emotsioone
“Me ei tähtsustaks väga üle sotsiaalmeedias vallandunud esmaseid emotsioone,” kommenteerisid Hiiu Lehele saadetud kirjalikus vastuses Ly Johansen ja Ere Naat-Tammepuu MTÜst Kohvikute­päev.
Samas on nende hinnangul kirglik reaktsioon mõistetav ja näitab, et hiidlased hoolivad kohvikutepäevadest. “Küllap leidub mitmeid ühepäevakohvikute tegijaid, kes harjumuspärasel nädalavahetusel sooviksid kohvikut teha. See on väga tore ja oleme valmis seda infot Hiiumaa kohvikutepäevade kodulehel jagama. Mida me aga ei soovi, on see, et keegi võtab ja kasutab sama nime ja mudelit, kuna Hiiumaa kohvikutepäevade n-ö kauba­märgile on omad ootused. Väga lihtne oleks seda ära lörtsida,” leidsid nad.
Ka on nad kriitilised valla tegevuse suhtes. Kui nad septembri keskel toonasele vallavanemale Reili Rannale kirjutasid ja selgitasid, miks nad soovivad pausiaasta võtta ja sel teemal valla esindajatega kohtuda, ei järgnenud sellele esialgu suurt midagi. Kohtumine toimus alles kolm kuud hiljem, 12. detsembril.
“Ehk et väga kiiret ja otsustavat osalemise-aitamise soovi valla poolt me ei tunnetanud… kahjuks,” nentisid nad. “See oli aeg, kui oleks saanud asju veel teisiti teha. Jah, MTÜ Kärdla Kohvikute­päev poolt loodud üritust Hiiumaa kohvikutepäevade nime all ei ole meie arust eetiline teha.”
Viidik ei nõustu hinnanguga, nagu poleks vald korraldajaid piisavalt toetanud: “See väide, et korraldajad on justkui üksi, minu hinnangul tõele ei vasta – pigem on nad ise tahtnud üksi olla.”
Ehkki jätkuvalt on segadust palju – kas üritus siiski toimub, kui jah, siis millisel kujul –, on üks kindel. Cafe Orientale toimkond, kuhu kuulub ka Viidik, on kokku leppinud, et 1. augustil panevad nad kohviku püsti.
Kas üldse ja kui palju kohvikuid sel päeval veel Hiiumaa pealt leiab, on veel lahtine. “Kui Hiiumaa kogukond tahab 1. augustil ühepäevakohvikuid teha, siis ei saa mina ega minu meelest keegi teine neid takistada,” leidis Aivar Viidik.

HELEN MIHELSON
hiiuleht@hiiuleht.ee

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411