Reede, jaanuar 10, 2020
 

Kohvikutepäeva korraldajad soovivad võtta aastase pausi

Harda Roosna | Hiiu Leht
Juba septembris teatasid Hiiumaa kohvikute­päeva algatajad ja arendajad vallale, et soovivad teha pausi. Nüüd sai asi avalikuks ja on neid, kes leiavad, et mingit pausi teha ei tohiks.
Vastav kiri jõudis vallavanema Reili Ranna töölauale juba septembris. Kirjas selgitavad 13 aastat kohvikutepäeva korraldanud Ere Naat-Tamme­puu ja Ly Johansen MTÜst Kohvikutepäev, milleks paus vajalik oleks.
“Me oleme seda meelt, et Hiiumaa kohvikutepäevadele tuleb kasuks, kui panna see sündmus korraks pausile. Aastaks. 2020. augustikuu esimene nädalavahetus ilma kohvikutepäevadeta,” kirjutasid nad ja lisasid, et otsusele eelnes põhjalik kaalutlemine.
Korraldajate sõnul viis otsuseni muuseas sündmuse organisatoorne ja korralduslik probleem. Näiteks puudutab see rahastust. “Viimastel aastatel oleme suurt tuge saanud Leader-programmist, seda võimalust järgmisel aastal meie jaoks pole,” kirjutasid nad vallavanemale.
“Jätkuvalt pole me suutnud välja mõelda, kuidas innustada kohalikke ettevõtteid rohkem rahaliselt panustama. Näiteks suured poeketid, kes saavad kohvikutepäevade ajal vaieldamatult hea käibe ja tulu, võiksid ka rahaliselt õla alla panna,” seisis kirjas. Ühtlasi pakkusid Johansen ja Naat-Tammepuu, et ka vald võiks kohvikutepäevi rohkem toetada.
Vald aktsepteeris otsust
Teisalt mõjutas otsust see, et korraldajate hinnangul jääb kohvikute nimekirjas puudu värskusest, teisalt hakkavad väsima ka külastajad. Seda enam, et läinud aastal toimus Eestis ligi 70 sarnast kohvikute­päeva.
“Jah, meil on juured, meil on tugev idee kogu sündmuse taga jne. Kuid siiski ka meie kannatame: kui inimesel on võimalik minna kohvikute­päevale sisuliselt “nurga taha”, siis miks tulla Hiiumaale? Mitmed analoogsete ürituste korraldajad ja külastajad on öelnud, et rahvast on jäänud vähemaks ehk kohvikutepäevade rohkus mõjutab meid kõiki.”
Just neil põhjustel leidsidki nad, et kohvikutepäevale tuleks aastane hingetõmbepaus kasuks.
Rand vastas neile sügisel, et mõistab korraldajate muret ning tegi ettepaneku kohtumiseks, et üheskoos mõelda, kuidas edasi minna.
Kohtumine, millel osalesid vallavanem, Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann, osakonnajuhataja Karin Kokla ja kultuurispetsialist Anu Tamme­aru, toimus oktoobris.
“Oleme korrektselt käitunud ja teavitasime kõigepealt valda,” rõhutas Johansen Hiiu Lehele. “Ja vald aktsepteeris, et peame aastase pausi, et see on meie üritus ja vald seda ise ei korralda.”
Mässajad: Teeme ise!
Sotsiaalmeedias põhjustas uudis avalikuks saades väikese tormi veeklaasis. Üks kirjutaja oli kriitiline “projekti­kirjutajate” suhtes, kes loobunud Hiiumaa tähtsündmusest, mis põhineb vabatahtlikel ühepäevakohvikutel ja kutsus ise kohvikutepäeva korraldama: “Kuu peale need projektid! Teeme kohvikud, teeme neid nii palju kui tahame ja kus tahame!”
“Pole vaja solvata neid, kes kohvikutepäevadele aluse pannud ja neid vedanud, ega kahtlustada kaaperdamises neid, kes mures, et tänavu võib sündmus toimumata jääda,” rahustas teine.
Kolmas märkis, et algul väiksemad kohvikutepäevad olidki mõnusamad ja hubasemad.
Arutelusse sekkunud Ly Johansen selgitas, et ülesaareliseks kasvanud kohvikute­päeva formaadi väiksemaks muutmine ongi üks plaan, põhipõhjus aga see, et ei leidu enam piisaval hulgal neid, kes sooviks kohviku avada.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411