Teisipäev, jaanuar 28, 2020
 

Aasta kalaks valiti lõhe

Ajakirja Kalastaja eestvedamisel ja internetis toimunud rahvahääletuse tulemusena valiti tänavuse aasta kalaks lõhe (Salmo salar).
“Kalamehed peavad lõhet õigustatult kalade kuningaks – tegemist on suurima spordikalaga, kelle püük Eestis ametlikult lubatud on,” ütles aasta kala valimise ellukutsuja, ajakirja Kalastaja vastutav väljaandja Hanno Kask. “Lisaks on lõhe omalaadne turismiobjekt ning tema tabamine kalamehe oskuste ja staatuse näitaja. Harrastus­kalastajad püüavad lõhet peamiselt sügiseti ning siis ei peeta paljuks põhjarannikule sõita ka teisest Eesti otsast ja kaugemaltki,” lisas ta.
Lõhe on meie vete suurimaid kalu ning võib kasvada kuni pooleteise meetri pikkuseks ja kaaluda kuni 40 kilo. Eesti siiani kehtiva lõherekordi omanik on August Mölder, kes püüdis 1930ndate aastate keskel Keila-Joalt spinninguga 37,75 kg kaalunud isendi. Tavaliselt tabatakse kuni 10kiloseid lõhesid.
Lõhe on Euroopa loodusdirektiivi 2. osa kaitsealune liik, kelle uurimisse, elupaikade parandamisse ja kude­alade laiendamisse on viimastel aastatel palju panustatud. Näidetena võib välja tuua Pirita jõele lõheloenduri paigaldamise, Vasalemma jõel asuva Vanaveski paisu alla­laskmise, Valgejõel asuva Kotka paisu allalaskmise, kalatrepi ehitamise Purtse jõele, Sindi paisu lammutamise ja Pärnu jõe vesikonna ränneteks avamise, lõhemaimude asustamise Pärnu jõkke, Eesti kalastajate seltsi vaba­tahtlike kalakaitsjate kudevalve lõhejõgedel jm. Kõik loetletud tegevused on kandnud ka vilja ning lõhevaru on liikumas paranemise suunas.
2019. aastal püüti Eestis kutseliste kalurite ja harrastus­kalastajate poolt välja kokku veidi üle 13 tonni lõhet.
Lisaks Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi poolt üles seatud lõhele sai hääletada ka kammelja ning tõugja poolt. Esitajateks vastavalt Hiiumaa kauplus “Kala ja võrk” ning ajakiri Kalastaja ja Lõuna-Eesti kalastajate klubi.
Ajakirja Kalastaja eestvedamisel valiti Eestis aasta kala teist korda. 2019. aasta kala oli jõesilm ehk sutt.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411