Reede, detsember 6, 2019
 

Uus vastsündinute elustamislaud abiks igal sünnitusel

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Hiiumaa sünnitus­osakonda jõudnud vastsündinute elustamis­laud on juba rakendust leidnud.
Elustamislaud on Hiiumaa haigla ämmaemanda Ruth Esta sõnul pisut eksitav nimetus, sest see pole mõeldud ainult imiku elustamiseks, vaid leiab rakendust igal sünnitusel. Näiteks on laual soojendus­lamp, mille all imikul on peale sündi hea olla. Samas oli sel nädalal juba laual vaja ühte vastsündinut ka elustada.
Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm ütles eile, et sünnitusosakonnal on olnud tõeliselt hea aasta – tänavu on sündinud 49 last ja lisaks on sünnitusosakonna varustus täienenud kaasaegse KTG aparaadi ja vastsündinute elustamislaua võrra. Lisaks saadi Eesti sünnitusmajade fondi toel kokku raha kahe tugiraami soetamiseks sünnitajatele.
Idee haiglasse vastsündinute elustamislaud hankida tekkis, kui meditsiini­seadmete müüja Roman Gorunjov tuli haiglale KTG aparaati tooma. “Meil läks Romaniga kohe hästi jutuks ja ta tegi meile kohe ka elustamislaua hinna­pakkumise,” rääkis Tamm.
Mõni aeg hiljem pöördus Tamme poole Estraveli turundus­direktor Airi Ilisson ideega, et ettevõte sooviks väga toetada haigla sünnitus­osakonda. Ilisson on ka ise oma teise lapse Hiiumaa haiglas sünnitanud ja tal jagus kogemuse kohta vaid kiidusõnu. “Airi ütles, et teeks õige sünnitusosakonnas remonti, mina aga, et ei-ei, kui, siis tahaks elustamislauda,” rääkis Tamm.
Haigla sünnitusosakond on juba kaks aastat teinud koostööd Pelgulinna sünnitusmaja simulatsioonikeskusega ja nende innustusel liituti oktoobris Eesti sünnitusmajade toetusfondiga. “Raili Friedemann toetusfondist võttis kohe härjal sarvist ja elustamis­laua pall läks eriliselt käima,” oli juhatuse liige rõõmus.
Tamme sõnul teevad kõik soetatud aparaadid elu Hiiumaal turvalisemaks nii haigla meeskonna, sünnitajate kui ka beebide jaoks. “See on signaal kogukonnale, et tegelikult on Hiiumaa haiglas kõik hästi,” leidis Tamm.
“Juba kakskümmend aastat on räägitud sünnitusosakonna sulgemisest, aga praegu on selge, et Hiiumaale see jääb,” ütles Tamm. “Need lapsed, kes meil sünnivad, on väga olulised ja seepärast tuleb nende heaks ka panustada.”
Hiiumaa haigla naistearst Ena Volmer, kes juba 31 aastat töötanud ka sünnitusabis, ütles, et 30 aasta tagust ja praegust aega ei saa oma­vahel võrrelda. “Tänapäeval ei tohiks olla sünnitusosakonda, kus ei ole KTG aparaati ja elustamislauda, sest tänu neile saavad naised turvaliselt sünnitada,” tõdes Volmer.
Riina Tamme sõnul tuleb suurelt unistada, siis soovid ka täituvad. Kui algselt oli plaanis riigikogu EKRE fraktsiooni katuserahade eest soetada günekoloogiline tool, siis selle nädala sündmuste valguses, kui vastsündinute elustamislaud oli tõeline elupäästja, otsustati soetada hoopis kaasaegne kuvöös, sest praegune on juba väga vana.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411