Teisipäev, detsember 10, 2019
 

PISA test: Hiiumaa noored tugevaimad loodusteadustes

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
PISA testis osalenud Hiiumaa õpilased said parimad tulemused loodusteaduste testis, ka matemaatikas ja lugemises oldi üle Eesti keskmise.
Teisipäeval avaldatud PISA testide tulemuste üle on põhjust rõõmustada, kuna Eesti õpilaste tulemused on Euroopas parimad ja kohe esimestena Hiina õpilastel n-ö kandadel.
Eestist osales uuringus 5371 8. ja 9. klassi õpilast 231 koolist. Seda, millised koolid ja kui palju lapsi täpselt Hiiumaalt osales, uuringute hea tava kohaselt haridus- ja teadusministeerium ei avalda. “Koolid saavad ise otsustada, kas nad tahavad oma osalemisest rääkida või mitte,” ütles haridus- ja teadus­ministeeriumi kommunikatsiooniosakonna nõunik Jelena Zemskova.
Ta lisas siiski, et Hiiu maakonna õpilased moodustasid 0,5 protsenti PISA 2018 uuringus osalenud Eesti õpilaste koguarvust. Kiire protsentarvutus annab tulemuseks 27 õpilast.
Parimaid tulemusi said Hiiumaa koolide õpilased loodusteadustes, jagades 545 punktiga kolmandat-neljandat kohta Võrumaaga. Eesti maakondade lõikes olid parimad Saaremaa õpilased 563 punktiga ja teiseks jäid testis osalenud Läänemaa õpilased 558 punktiga.
Riikide võrdluses keskmiste tulemuste järgi loodusteadustes paigutusid Eesti õpilased PISA 2018 uuringus Hiina provintside Pekini, Šanghai, Jiangsu ja Zhejiang (lühendatult B-S-J-Z), Singapuri ja Macau (samuti üks Hiina provintse) järel neljandale kohale maailmas.
Matemaatikas olid meie õpilased PISA testis 523 punktiga kuuendal kohal. Parimad Eestis olid Läänemaa ja Saaremaa õpilased vastavalt 549 ja 547 punktiga.
Riikide paremusjärjestust juhivad matemaatikas Ida-Aasia riikide õpilased. Selged liidrid on Hiina neljast provintsist moodustuv üksus 591 punktiga ja Singapur 569 punktiga. Eesti on 523 punktiga kaheksas. Esimest korda PISA uuringute ajaloos saavutas Eesti matemaatikas traditsiooniliselt kõrgete tulemustega Ida-Aasia riikide järel esimese koha.
Oma lugemisoskusega on Hiiumaa noored Eesti maakondade lõikes seitsmendal kohal 533 punktiga. Esimesed olid saarlased 563 punktiga, teisel kohal läänlased 561 punktiga. Saaremaa ja Läänemaa tulemused ületavad isegi maailma parimate riikide ja majanduspiir­kondade keskmist lugemistulemust.
Eestlased on oma keskmise lugemistulemusega maailmas 523 punktiga viiendal kohal. Esimene taas B-S-J-Z (Hiina) 555 punktiga ja teine Singapur 549 punktiga.
PISA mõõdab 15aastaste õpilaste teadmisi ja oskusi kolmes valdkonnas: funktsionaalses lugemises, matemaatikas ja loodusteadustes. Eesti osales 2018. aastal täiendavalt ka finantskirja­oskuse uuringus. Selles osalemine oli riikide jaoks vabatahtlik ja tulemused avalikustatakse põhiuuringu tulemustest hiljem.
OECD üritab PISA testiga tuua haridusse uusi tuuli. Põhiuuringu eesmärgiks on hinnata õpilaste teadmisi ja oskusi, mida läheb vaja päriselus esile tulevate probleemide lahendamiseks. Testid annavad vastuse küsimusele, millisel määral oskavad õpilased kasutada oma lugemisoskust igapäevastes olukordades ette tulevate tekstide mõistmisel ja tõlgendamisel või kas nad suudavad ära tunda, tõlgendada ja lahendada matemaatilisi või teaduslikke probleeme, millega nad võivad kokku puutuda.
PISA 2018 keskendus põhivaldkonnana funktsionaalsele lugemisele. Selles tuli õpilastel läbi lugeda pikki tekste. Analüüsida ka mitmeid tekste korraga, et jõuda kas küsitud vastuseni või anda hinnanguid koostajate poolt püstitatud probleemidele. Lugemistulemused näitasid, et Eesti õpilastele sobis eriti hästi mitmete tekstide omavaheline sidumine, et leida lahendus. Õpilased olid ka väga kiired vajaliku informatsiooni leidmisel. Veidi visamalt läks hinnangu andmine.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411