Reede, detsember 20, 2019
 

Palade koolilastele jõulukingiks madalseiklusrada

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Esmaspäeval avati Palade vana kooli­staadioni lähedal pidulikult kauaoodatud madalseiklusrada. See on esimene kaasavast eelarvest rahastatud projekt Pühalepa osavallas.
Palade põhikooli juurest seiklusrajani, mis asub vahetult enne vana koolistaadionit, on mõneminutine jalutuskäik mööda metsarada. Kui kohale jõudsin, andis Valdo Kangur OÜst Seiklusring atraktsioonidele veel viimast lihvi.
Need, kes varem mööda seda metsarada jalutanud, oskavad võrrelda, kui suur töö seiklusraja ehituseks ära tehtud on. Varem oli atraktsioonide kohal sisuliselt läbimatu võpsik. Ka rajani viiv tee oli märksa kitsam.
Seiklusraja idee autor Laura Jääger rääkis, et kui nad töödega augustis alustasid, polnud seal võimalik liikudagi. Nüüd on võpsiku asemel aga mõnus männimetsaalune, kus terve perega aktiivselt aega veeta.
Raja avamisel tundis Püha­lepa osavalla vanem Liili Eller huvi, kas ronijatele on ka kaalupiirang. Kanguri sõnul piirangut pole: “Kui kümme last korraga ühel atraktsioonil on, siis on nad kokku päris rasked, seega võib ka täis­kasvanu vabalt madalseiklusrajal turnida.”
Kuna Palade koolilapsed, kes kehalise kasvatuse tunni ajal pidid iga hetk rajale saabuma, polnud veel kohale jõudnud, ärgitaski Kangur kohale­tulnuid madalseiklusrada proovima.
Otsustasin pisikese mõtte­pausi järel raja läbi teha. Tuleb tunnistada, et oli päris põnev väljakutse. Rada on maa­pinnast umbes meetri kõrgusel, seega oli minu kõrgusekartus probleemiks ainult viimasel atraktsioonil, kus pidi köiega platvormilt laskuma. Kanguri julgustusel sai seegi tehtud.
Jõudsin raja vaevu läbida, kui juba olid kohal ka Palade kooli õpilased, kes kõik rõõmsalt turnima asusid. Küsimusele, kuidas nad rahule jäid, vastasid kõik kui ühest suust, et rada meeldib neile väga.
Iga seiklusrada eriline
Kangur rääkis, et 12 elemendiga madalseiklusraja atraktsioonide paigaldamiseks kulus tal ligikaudu kaks nädalat – ühele elemendile päev. Raja ettevalmistustöödega alustati aga juba augustis. See, mis­sugune rada täpselt parasjagu valmib, selgub tööprotsessi käigus. “Käisin Paladel mitu korda, enne kui lõplik süsteem paika sai,” selgitas Kangur. Võsa vahel ragistades ei saa ju veel täpselt aru, mida seal teha annab. Mõned asjad sättis ta ümber ka töö käigus.
Kangur ütles, et talle meeldibki kogu protsessi juures loominguline pool: “Saab nikerdada ja mõelda, kuhu puu vahele mingid asjad paned.” Tema sõnul pole kahte ühesugust seiklusrada võimalik teha ning igaüks on eriline ja omamoodi.
Palade seiklusrajale oli algselt plaanis vähem elemente. “Tahad ikka võimalikult hästi teha, seega ehitasime rohkem, kui algselt planeeritud oli,” ütles Kangur ja lisas, et jäi veel ruumigi väikeseks edasiarenduseks.
Järgmiseks välijõusaal
Madalseiklusraja idee Hiiumaa valla kaasava eelarve hääletusel välja käinud Laura Jääger ütles, et järgmisena on tal mõttes teha korda Palade välijõusaal. Sellele on isegi juba hinnapakkumisi võetud.
Madalseiklusraja lähistel asuva vana välijõusaali, mis nüüd juba lagunenud ja ohtlik, avastas Jääger suvel juhuslikult. “Mõtlesin, et väga hea, kui seiklusraja lähedal oleks kohe ka välijõusaal,” leidis ta.
Valminud rajal praegu valgustust pole. Kuna avamisel leiti, et rajal oleks tore turnida ka talvisel ajal, tuli jutuks ka raja valgustus. Osavalla­vanem ütles, et sellega on neil juba kogemusi, kuna hiljuti sai valmis Paluküla terviseraja valgustus, ning lubas mõelda ka seiklusraja valgustamisele.
Lisaks on plaanis raja äärde paigaldada pingid ja prügikast.
Kuigi artikli pealkirjaks sai, et seiklusrada on kingiks Palade koolilastele, võivad seda siiski kasutada kõik soovijad. “Kuna tegemist on meie kõigi madalseiklusrajaga, siis hoiame seda nagu enda oma,” soovis Valdo Kangur.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411