Teisipäev, detsember 17, 2019
 

Bobik ja riik

Tere jälle! Arvamusliider Bobik siin. Noh, mida vanemaks ma saan, seda rohkem kisub igasugu asjade üle mõtteid mõlgutama. Täna hakkasin pead murdma selle va riigi üle. Et mis see riik üldse on ja milleks seda vaja on. Noh, ega ma ei imesta, et see on jälle üks selline asi, millega inimesed oma elu keeruliseks teevad.
Nojah, uurisin siis neti­allikatest ja seletussõna­raamatust, nagu Minu Inimene alati soovitab. Vikipeedias on kirjas, et riik on territoorium, millel on kehtestatud ühtne õiguskord.
Seletussõnaraamat ütleb, et riik on inimühiskonna organisatsioonivorm. Veel lugesin, et avatud ühis­konnas moodustab riik vaid ühe ühiskondliku sektori. No mitte mõhkugi ei saa aru. Igatahes peab riigil olema ka piir. Minu kaugetel sugulastel huntidel – ja ma pean tunnistama, et mina isiklikult hoidun nendega suhtlemast – on kari, nemad elavad tavaliselt ka kindlal territooriumil ja märgistavad selle piire, noh, ju te teate isegi, kuidas. Mina märgistan sama­moodi. Huntidel on karja juht, õigemini alfapaar, kes siis tõesti ka juhib, ja vähemad vennikesed lõugu ei lõksuta.
Inimeste riigi puhul ei saa aru, kes seal see juht üldse on. Nii palju on igasugu tegelinskeid, kes arvavad, et just nemad on karja juhid. Kui hundikari kogu aeg pureleks ja iga natukese aja tagant juhti vahetaks, siis see kari jääks nälga. Juhti vahetatakse siis, kui ta ei suuda enam juhikohuseid täita. Lihtne ja loogiline, eks ole.
Ja siis on veel inimeste riigi sees mitu riiki, mis on vaat et suuremad kui riik ise. Noh, Eestis on e-riik, aga selle hävitamiseks piisab rottidest. Nojah, rottide kohta olen juba oma arvamuse öelnud, ei hakka seda kordama.
Siis on veel mingi süvariik. Ei saa mina aru, mis see on. Alguses arvasin, et see on üks hea ja õige asi, noh, nagu süvaanalüüs, süvamuusika jms. Otsisin seletussõnaraamatust ka “süvariiki”. Sain kaks vastet: “sübariit” ja “süvarihv”.
Tuleb välja, et need, kes süvariigist räägivad, peavad seda siiski mingiks pahaks asjaks. Noh, olen netist lugenud, et süvariik on sama mis riik riigis, aga minu meelest ei pea süvariiklased, noh, need, kes süvariiki usuvad, siiski seda silmas. Riik riigis võib olla ükskõik milline seltskond, ametkond, partei jne.
Mulle tundub, et süva­riiklased peavad süvariigiks siiski mingit salariiki või variriiki. Nojah, ja mõnel on kogunisti vist suvariik. Tegelikult ma uurisin, kust see sõna – “süvariik” – üldse võetud on. Inglise keelest, otsetõlkena muidugi. Aga selle sõna juured on hoopis Türgis. Seal oli selline asi, türgi keeles derin devlet, otsetõlkes “sügav riik”. Ärge käige Türgis, tont teab, mida te sealt kaasa toote!
Nojah, eks neid süvariike on ka muinasjuttudes kirjeldatud. Näiteks maa-alused. Aga võib-olla on süvariik hoopis põrgu või allmaailm.
Minu soovitus inimestele: rohkem asjalikku tööd, vähem muinasjutte!

Bobik
arvamusliider ja sotsioloog

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411