Teisipäev, detsember 10, 2019
 

Kuidas alustati ehk kes oleks parim praegu

On saanud tavaks selgitada aasta lõpul parimaid sportlasi. Vaatame lähemalt, kuidas sai alguse aasta sportlaste selgitamine Hiiumaal.
Peale seda, kui 1955. aastal ajaleht Noorte Hääl selgitas välja esmakordselt populaarsema sportlase Eestis, kelleks osutus kuulitõukaja Feliks Pirts, alustati järgnevatel aastatel ka rajoonides populaarsemate sportlaste valimistega.
1957. aastal otsustasid VS Jõud rajooninõukogu presiidium ja aja­lehe Nõukogude Hiiumaa toimetus valida Hiiumaa populaarseima sportlase rahva­hääletusega. 15. detsembriks olid saabunud 146 spordihuvilise ette­panekud. Kõige rohkem hääli – 55 kogus Kärdla keskkooli 11. klassi õpilane Hillar Eller. Hääli sai kokku 13 sportlast. Kerge­jõustiklastest kogusid kõige rohkem hääli Helgi Sõstar, Silvi Rist, Aavo Lind, Jaan Riisenberg ja Lembit Sauer. Kolm häält said lauatennise mängijad Miralda Köök, Miloone Piil ja Mati Heinapuu. Veel said hääli laskur Ervin Norgan, maletaja Heldur Võsa ja mitmekülgne spordimees Uno Kangur.
Hillar Elleri parimad tulemused olid 100 meetri jooksu aeg 11,3 ja 200 meetri jooksu aeg 24,3 ning kaugushüppe tulemus 6.45. Eller oli tol ajal 18aastane ja ka käesoleval ajal on tema tulemused igati arvestatavad.
1962. aastal populaarsemate sportlaste valimise süsteemi muudeti. Parimad valis VS Jõud presiidium. 1965. aastal hakati valima eraldi parimaid meeste ja naiste arvestuses. Esimeseks parimaks naissportlaseks valiti Ene Mänd ja meestest Arvo-Jüri Rist.
Kui tänavu toimuks parimate valimine 1957. aasta süsteemi alusel ehk rahvahääletusel, oleks parima sportlase kandidaadiks taas Kärdla kooli õpilane ja nimelt Marcus Mäll. Marcuse selle aasta parimaks tulemuseks oli 400 meetri jooks ajaga 50,10 – see tulemus on Eestis aasta parim A-vanuse­klassis. Ka tuli Marcus Mäll tänavu mitme­kordseks Eesti noorte meistriks ning Balti riikide meistrivõistlustel võitis hõbe- ja pronksmedalid Eesti noorte­koondise ridades.
Lembit Sauer
spordiveteran

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411