Reede, november 29, 2019
 

Viimane sünnipäev vanas Kärdla põhikooli hoones

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Kärdlas on kooli­haridust antud juba 189 aastat – sel puhul oli teisipäeval põhikoolis pidulik kontsert, kus teiste seas astus üles ka kooli vilistlane, helilooja Erkki-Sven Tüür.
Kontsert Kärdla põhikooli saalis oli märgilise tähendusega, sest see jäi viimaseks sünnipäevaks, mida tähistati praeguses õppehoones. Tulevast aastast algab juba uue koolihoone ehitus ja aastal 2021 loodetakse õppetööd alustada täiesti uues ja kaasaegses koolimajas.
Haridust on antud mitmetes koolihoonetes ning kooli arenguid ja ajalugu meenutati ka kontserdil. Erkki-Sven Tüür rääkis, et tema pole praeguses, 1975. aastal valminud koolihoones õppinud. Sel ajal, kui tema koolis käis, seda alles ehitati ning koolitunnid toimusid aastatel 1918–1939 ehitatud nn vanas koolimajas ehk praeguse muusikakooli ruumides.
Helilooja meenutas, mis­sugune nägi välja ehitusplats – koolimaja akende all kõrgusid suured liiva- ja kruusahunnikud, mida nad kasutasid pikal vahetunnil aknast väljaronimiseks, et kiiremini väljakule jäätist ostma jõuda.
Oma kooliajast on Tüüril eredalt meeles lumerohked talved, kui kooliesine oli tõukekelke täis. Tol ajal teid eriti ei soolatud ja hea oli tõukekelgul mööda kinnisõidetud lund kooli sõita.
Õppeainetest meeldisid heliloojale enim geograafia, matemaatika, ka keemia- ja füüsikatunnid. Erilised lemmikud olid kõiksugused praktilised katsed, mida neis tundides teha sai.
Eredalt meenuvad talle ka legendaarse Evald Terase muusikatunnid, kes pani ka need, kellele elevant kõvasti kahele kõrvale astunud, diktaate tegema. Muusik tõdes, et noodilugemisoskus on tal just neist tundidest pärit.
Hoolimata sellest, et tegemist oli viimase sünnipäevaga vanas koolihoones, ei olnud meeleolu teps mitte nukker. Lisaks meenutustele sai kuulda Kärdla kammerkoori ja mudilaskoori ning põhikooli laululaste kaunist laulu.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411