Teisipäev, november 5, 2019
 

Toimivat pole vaja parandada

Aastakümneid toimetasid Hiiumaa omavalitsuste allasutused eraldi. Kui Kärdla linn ja Kõrgessaare vald ühinesid Hiiu vallaks, kirjutati ühinemislepingusse üles kõik seni toiminud allasutused.
Uue valla uude arengukavasse aga lisati volikogu IRLi fraktsiooni ja valimisliidu Üks Hiiumaa poolt n-ö viimasel tunnil, et liidetakse ka raamatukogud, kultuuri­majad, lasteaiad ja koolid…
Lauka kool jäi siiski Hiiumaa ühis­gümnaasiumiga liitmata ja selles protsessis kaotas koha ka Hiiu valla esimene vallavanem.
Vallakodanike jaoks ühendamisest iseenesest suurt midagi ei muutunudki, välja arvatud ehk nimetused: Kõpu koolist sai näiteks Hiiumaa ühisgümnaasiumi Kõpu õppekoht. Samas ega rahvas neid uusi nimesid kasutusele ei võtnud: rahvasuus oli Kärdla kultuurikeskus endiselt kultuuri­keskus ja Kõrgessaare vaba aja keskus ikka Tervisemaja.
Neli aastat hiljem on selgunud, et allasutuste ühendamine loodetud eesmärke ei täitnud ning loodetud koostööd ja sünergiat ei tekkinud.
Nüüd, mil ühise omavalitsusega saarel on kaks aastat edukalt toiminud suhteliselt suure iseseisva otsustusõigusega osavallad, on loogiline, et igaühes on oma allasutused, mitte üks osavald ei halda teise allasutusi.
Nii on Kõrgessaare allasutuste taas­iseseisvumine võimalike tulevaste reformijate jaoks ilmselt heaks mõttekohaks enne, kui toimivat süsteemi parandama hakata.

5. november 2019

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411