Reede, november 15, 2019
 

Suurim mure suviste jäätmete pärast

repro
Valla korraldatud jäätme­korralduse infotunnid olid rahva­rohked, enim tunti muret, mis saab suvel, kui saare külastajate arv kahe­kordistub.
Hiiumaa vald korraldas möödunud nädalal osavaldades kokku seitse infotundi, et tutvustada tulevast aastast kehtima hakkavat uut jäätmekorraldust. Infotundides osales 300 inimest, kõige rohkem tuldi Kärdla päevakeskusesse ja kultuurimajja – mõlemas oli kohal ligi poolsada huvilist.
Valla keskkonnaspetsialist Kadri Aljas tõdes, et meeldiv oli näha niipalju inimesi teemat huviga kuulamas ja kaasa mõtlemas.
Ilmselt möödunudsuvise prügiuputuse tõttu jäätme­majades tunti enim muret, mis saab suvel, kui Hiiumaale tuleb jälle palju rahvast juurde.
Aljas nõustus, et suvi saab kindlasti olema väljakutse ja sellega kaasnev suur jäätmete­hulk vajab lahendamist. Samas loodab vald inimeste mõistlikule tarbimisele ja suhtumisele: “Usun, et kellelegi ei meeldi ületäitunud prügikastid ning üheskoos püüame selle probleemi lahendada.”
Keskkonnaspetsialist ütles, et valla soov on pakkuda inimestele mugavamat võimalust pakendi-, bio- ja suurjäätmete ära andmiseks kinnistupõhiselt. See tähendab, et nii kohalikud kui ka suvehiidlased saavad pakendijäätmeid ära anda oma kinnistul.
Mis saab pakendipunktidest?
Teine murekoht infotundidel osalejate jaoks oli, mis saab olemasolevatest avalikest pakendimajadest. Aljas kinnitas, et 1. jaanuarist jäävad kõik avalikud pakendipunktid alles. Tuleva aasta aprillini on üleminekuperiood, pärast seda vaadatakse üle, kuidas tulevad inimesed kaasa pakendi­jäätmete kodust kogumisega ja avalike pakendipunktide olukord ning võimalusel nende arvu vähendatakse.
“Valla ja kõigi hiidlaste ühine eesmärk on, et avalikud pakendikonteinerid ei ajaks üle ja seal oleks sobivad jäätmed, et Hiiumaa oleks kaunis ja puhas – selleks peame aga kõik oma panuse andma,” rääkis keskkonnaspetsialist.
Infotundidel osalenuid huvitas ka see, kust saab täielikku infot uue jäätmekorralduse ja jäätmete sorteerimise kohta.
Aljas ütles, et nad said avalikelt koosolekutelt palju väärtuslikku tagasisidet, kuidas infot veelgi paremini levitada. Lähikuudel jagavadki nad lisainfot, mille abil oleks inimestel lihtsam uuele korraldusele üle minna.
“Suhtleme novembris veel korteriühistutega, et anda soovitusi, kuidas korrus­majades uue jäätmekorraldusega toimida,” lisas Aljas.
Veel tunti huvi, kas prügikonteinerid peavad olenevalt kogutavast jäätmeliigist olema eri värvi. Jäätmete koguja, AS Eesti Keskkonnateenused varustab konteinerid vastavalt kogutavale jäätmeliigile kleepsuga. Olmejäätme kleepsud saavad olema hallid, pakendi­jäätmed kollased ja biojäätmed pruunid.
Valla eesmärk oli anda infotundides teavet uue jäätmekorralduse kohta ja värskendada inimeste teadmisi, kuidas jäätmeid liigiti koguda.
“Keskkonnaamet tegi väga põhjaliku koolituse jäätmete sorteerimise teemal ning seletas lihtsalt ja arusaadavalt ära, miks me seda üldse tegema peaksime,” rääkis Aljas. “Ka olid keskkonnaameti esindajad väga positiivselt meelestatud muudatustest, mis meil toimumas, nende meelest võiks Hiiumaa oma uue jäätme­korraldusega saada kõigile teistele eeskujuks.”
Keskkonnaspetsialist Kadri Aljas avaldas lootust, et inimesed on kannatlikud ja valmis uue jäätmekorraldusega kaasa minema selleks, et saar üheskoos puhtana hoida.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411