Reede, november 15, 2019
 

Kärdla kolemajad on visad kaduma

Volikogu esimehe eestvedamisel tehtud kolemajade tuurist pole senini mingit kasu olnud. Kõik linnapilti risustavad hooned on endiselt alles.
Kui parvlaevalt Kärdlasse sisse­sõitjaid tervitab juba üsna ilus linnavälimusega asula, siis oma alustega sadamasse saabujaid ootab hoopis kurvem vaatepilt.
Just sadamapoolsesse linna­ossa jääb enamus Kärdla n-ö kolemaju, millele aastaid tähelepanu juhtinud ka Hiiu Leht. Varakevadel kutsus vallavolikogu esimees Aivar Viidik Kärdlast valitud saadikud ja osavallakogu liikmed koos osavallavanema Lauri Preimanniga jalutuskäigule Kärdla kolemajade piirkonda, eesmärgiga olukorda paremaks muuta. Tol hetkel oldi optimistlikud ja loodeti, et asjad hakkavad liikuma juba mai teises pooles. Käes on aasta lõpp, muutusi aga siiani pole.
Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann ütles, et osade nn kolemajade omanikega on saadud hendust, teistega aga mitte. Näiteks Vabaduse tänav 4 omaniku esindajaga suheldi suvel. “Ta mõistis probleemi ja lubas kinnistu korrastamisega tegeleda,” rääkis Preimann. “Olukord oli lootusrikas, kuid suve lõpus omaniku ind jahtus ja temaga ei saanud enam ühendust,”
Vabaduse tänav 4 asuv varisemis­ohtlik Kärdla kalevi­vabrikuaegne tall lubati lammutada juba 2015. aastal enne võidupüha paraadi, kuid toonaseid lubadusi pole siiani täidetud.
Väike-Sadama 3 omanik jõudis tegudeni
Õnneks on kaitseliidu maja vastas asuva Väike-Sadama 3 vana laohoone omanik olnud väga mõistev, jõudes ka tegudeni, korrastades kinnistu üldist väljanägemist ja sulgedes avatäited. Praeguseks on kinnistul ka uus omanik, kes samuti on alustanud hea­korrastamisega.
“Samas näiteks Põllu tänav 2 omanik ei ole meie pöördumistele mingit tagasisidet andnud,” rääkis osavalla­vanem. Põllu tänav 2 hoones asus aastaid tagasi raamatu­pood.
Lisaks eelpoolmainitutele on Kärdlas veel mitmeid hooneid, mis lihtsalt lagunevad ja mille vastu omanikud ei paista huvi tundvat. Näiteks kunagine Hiiu Kaluri maja Sadama 15, millel praeguseks mitmeid omanikke. Samuti Kalda 15 asuv rahvasuus Šura putkana tuntud tühjalt seisev kiosk, aga ka selle läheduses Vabaduse ja Kalda tänava nurgal asuv kunagine teenindusmaja hoone. Ka Vabriku väljaku kant ei hiilga just iluga. Hoolimata sellest, et endises muusikakooli majas toimetavad Baabad ja ka käsitööseltsi maja korrastatakse, jääb nende vahele Vabrikuväljak 4 tühjalt seisev muinsuskaitse­alune hoone, mille aknadki osalt juba sisse visatud.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411