Reede, november 1, 2019
 

Kaasav eelarve toob välja kitsaskohad

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kaasava eelarve ideedekorje toob esile kitsaskohad, mis vallavalitsusele-­volikogule ehk pole silmagi hakanud.
Esmaspäeval lõppes Hiiumaa valla kaasava eelarve sügisvooru rahvahääletus ja selgusid rahva soovil rahastuse saanud objektid – krossirada, mänguväljak, korvpalliplats, kettagolfi rada ja vana maja.
Valla arenguspetsialist Aivi Telvik juhtis tähelepanu, et mitmed sügisvoorus välja käidud objektid on kordus­ettepanekud: “See näitab, et huvi nende ideede elluviimise vastu on jätkuv ja põhjendatud.”
Ühtlasi on ta märganud, et hiidlastele lähevad kõige enam korda spordi- ja vabaaja veetmise võimalustega seotud ideed. “Sinna suunab siis ka vallavalitsus tähelepanu,” ütles Telvik.
Ta tõi näitena kaks ideed, mis rahvahääletusel rahastust ei saanud, kuid mille korda­tegemiseks leidis vahendid vallavalitsus: Kärdla sillad ehk trummid ja Kärdla lasteaia õuemänguvahendid. “Kitsaskohad, mis toodi välja kaasava eelarve ettepanekuna, saavad lahendatud ning vajadus mitmete investeeringute järgi on esile tõstetud just läbi kaasava eelarve ideekorje,” selgitas Telvik.
Kevadvooru objektid valmimas
Rahva poolt kevadel rahastus­otsuse saanud objektidest on juba valmis Emmaste tennise­väljak ja Kärdla linnapargi mänguväljak. Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg teatas, et ootepaviljon paigaldatakse lähema kuu aja jooksul. Pühalepa osavalla valitsuse ehitus­spetsialist Reet Nisumaa ütles, et madalseiklusrajal töö käib, platsi mõõdistused on tehtud ja rada valmib aasta lõpuks.
Üks huvitavamaid rahastuse saanud objekte oli 250aastane Reigi pastoraat. Augustis tegid Eesti kunstiakadeemia üliõpilased ja juhendajad seal kaasava eelarve toel uurimistöid. Nüüd ütles maja taastamise korraldaja Maret Kukkur, et järelduste kokkukirjutamine veel käib. “Sel nädalavahetusel saame kokku ja räägime, siis selgub ka, mida huvitavat nad leidsid,” ütles Kukkur.
Uued objektid valitud
Kärdla osavallas kogus kõige enam, 94 häält korvpalliplats, töö maksumus 10 000 eurot. Käina osavallas osutus valituks Kassari mängu­väljak, mis sai 61 häält ja soovitud 7000 eurot. Emmaste osavallas anti kõige rohkem, 57 häält Nurste krossiraja korrastamise poolt, toetusevajadus 9670 eurot. Kõrgessaare osavallas sai kõige rohkem, 56 häält soov remontida vana valitseja­maja, kus praegu asuvad raamatu­kogu ja noortekeskus. Toetuse­vajadus on
10 000 eurot. Pühalepa osavallas oli rahvahääletusel edukas Palade põhikooli ketta­golfirada – 50 häält ja 6000 eurot.
Kui võiduprojekti maksumus jääb alla 10 000 euro, pakutakse rahastust ka järgmisele ideele eeldusega, et osavalla summa ei lähe üle 10 000 euro. Tänavuses voorus ükski teiseks jäänud objekt sellesse summasse ei mahtunud.
Valida sai 25 objekti või idee vahel, milledest kahele ideele küsiti raha mitmest osavallast. Üheski osavallas need nn ühisideed toetust ei leidnud.
“Selline võimalus on jah, olemas, et üks ettepanek teha mitmesse osavalda,” nentis Telvik, et mitmesse osavalda jaotatud ettepanekud ei olnud just kõige edukamad. “Kas see tulenes idee atraktiivsusest või pihustatusest, ei oska kommenteerida.”
Hääletajaid vähem
Sügisvoorus oli hääletajaid 497 ja kokku andsid nad 974 häält, igaüks sai valida kuni kolme idee vahel.
Kuigi hääletajate arv on kevadvooruga võrreldes pisut langenud, on Telviku hinnangul peaaegu tuhat häält väikese maakonna kohta hea tulemus.
“Kindlasti on vallal arenguruumi paremaks teavitamiseks ja hiidlaste hääletama kutsumiseks,” märkis Telvik ja tänas kõiki kaasava eelarve protsessis kaasalööjaid.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411