Reede, november 15, 2019
 

Galerii saab jätkata samas kohas

Harda Roosna | Hiiu Leht
Möödunud sügisest saadik oli lahtine, kas Keskväljaku büroo­hoones viiendat aastat avatud Nelja Nurga Galerii saab jätkata samas kohas – nüüd on selge, et saab.
“Siin jätkata oli meie soov ja tingimus, sest et teisi sarnaseid ja galeriiks sobivaid ruume meie teada ei ole Kärdlas,” ütles Hiiumaa kunstike vabaühenduse HiKu juhatuse liige Kalli Sein.
Keskväljak 5a hoones praegu nende kasutuses oleva galerii plussideks nimetas ta hea valgustuse ja heade akendega neutraalset ruumi ning paiknemist sobivas asukohas ehk Kärdla kesklinnas.
“Jõudsime kokkuleppele, et vald ja HiKu sõlmivad teenuslepingu, millega HiKu aitab korraldada kultuurimajas kunstinäitusi ja vald pakub vastu ruume valla­maja esimesel korrusel,” ütles Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann.
Uuest aastast võtab vald galerii ruumid enda hallata ja katab üürikulu, vastutasuks saab näituste korraldus­teenust ja vajadusel kasutada näituseruumi koosolekuteks.
“Jõudsime valla poolt sellise otsuseni aruteludes ja võttes arvesse, et HiKu koondab suurt osa Hiiumaa loome­inimestest,” lisas valla haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Karin Kokla.
Arvesse võeti ka kunstnike selgitusi, miks on just Keskväljak hiiumaisele loomingule sobivaim esindus- ja müügikoht.
“Kunst ja loomemajandus laiemalt on Hiiumaa jaoks oluline valdkond, mida oma­valitsus kõrgelt väärtustab – just seetõttu ka otsisime sobivat lahendust, mis võimaldaks Nelja Nurga Galeriil Keskväljakul jätkata,” selgitas Kokla.
Aega kulus
Kui esialgu pidi vallapoolne otsus sündima juba mullu, siis läbirääkimisteks kulus aega ning teadmine, et galerii saab samas kohas jätkata, jõudis kohale alles oktoobriks.
Vahepealsel ajal aitas galerii kulusid osaliselt katta Hiiumaa vald, kuid milline saab olema pikem plaan, oli nii kaua lahtine, et kippus häirima näituste planeerimist.
“Valla järgmise aasta eelarvesse on meid nüüd kirja pandud ja antud lubadus, et me saame jätkata,” lisas Sein. Sel aastal peab ühing ise kulude katmisega hakkama saama.
Otsuse tegemine venis ka seetõttu, et muutmisel oli Hiiumaa valla mittetulundusliku tegevuse toetamise kord ning käisid läbirääkimised maja omaniku, OÜga Vikinghaus.
“Lauri Preimann on väga hea läbirääkija ja see lahendus on meie jaoks parim,” kiitis Sein osavallavanema panust.
Praegu käivad veel ühingu ja valla läbirääkimised vallaga sõlmitava teenuslepingu sisu üle, eeldatavasti saab selles kirjas olema vastastikku kasulik koostöö.
Üks järgmise aasta näitus paigas
Juba on galeristidel käes üks põnev näitus järgmiseks aastaks. Nimelt on Austria saatkond juba pool aastat oodanud, kas galerii saab jätkata või ei. Nüüd on teada, et järgmisel aastal avatakse galeriis Salzburgi liidumaa kunstnike graafikanäitus. “Nende tingimus oli, et kui nad Eestisse tulevad, siis nad tahavad kindlasti ka Hiiumaal selles galeriis esineda,” selgitas Sein. “Detsembris avatakse see näitus Viimsis uues raamatukogus koos hoone avamisega, sinna on oodatud ka president, lähen vaatan selle üle ja siis järgmise aasta suvel on see siin,” rääkis Sein. “Salzburgi kunstnikud soovisid esineda Eestis vaid paaris-kolmes kohas, sealhulgas Hiiumaal, sest siinne olustik ja galerii jätsid hea mulje.”
Näituste leidmisega seni probleeme pole olnud, pisut rohkem tüli teeb ehk tööde transport. Nüüd saab galerii asukoha ja võimalused välja kuulutada ka Eesti kunstnike liidus nagu galeriid seda tava­päraselt teevad. “Nüüd me seda kindlasti teeme ja siis läheb valik suuremaks,” usub Sein. “Endiselt teeme koostööd Kadi-Ell Tähistega, kes on tegev Kai kunstikeskuses ja tema kaudu saame ka kindlasti huvitavaid näitusi.”
Ka galerii müügiosa saab nüüd võimaluse kosuda, seni tuli müügiartiklite vastu­võtmisel ja müügivõimaluste reklaamimisel teadmatuse tõttu olla pigem tagasihoidlik.
“Nüüd tundub, et hakkab vaikselt elu sisse tulema ja detsembris teeme oma Hiiumaa kunstnike näitusmüügi
ja näituse,” lubas Kalli Sein.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411