Teisipäev, november 19, 2019
 

Emmaste loobus kulukast õliküttest

Ergo Tasuja
Emmaste osavald vahetas välja viimased õliküttekatlad, asendades need keskkonna- ja rahakoti­sõbralikuma küttesüsteemiga.
Eelmisest nädalast kütavad Emmaste ambulatooriumi ja käsitöömaja õhk-vesi soojus­pumbad. Senised küttekulud õli­katlaga olid kahe hoone peale kokku umbes 20 000 eurot aastas. Uutele seadmetele kulus 15 000 eurot ambulatooriumi ja 16 000 eurot käsitöömaja puhul. Pumpade arvestuslik tööiga on 20 aastat. “Kuni viie aastaga usume investeeringu end tasa teenivat,” arvestas Emmaste osavalla vanem Hergo Tasuja.
Ettevalmistus oli pikk protsess ning kaaluti erinevaid alternatiivseid kütte­süsteeme, analüüsi tulemusel aga osutusid õhk-vesi soojuspumbad kõige mõistlikumaks valikuks.
Esialgu kardeti, et kõige keerulisem on uue süsteemi rajamine käsitöömajja, millel vana mõisahoone paksud kiviseinad. Tegelikkuses tuli hoopis ambulatooriumi projekti mitu korda täiendada, et ehitismälestisena arvel oleva pastoraadi peahoone, praeguse ambulatooriumi juurde paigaldatud soojuspumba välisosa vastaks muinsuskaitseameti tingimustele.
Alles jäid siiski ka õliküttekatlad, juhuks kui põhikütte­süsteemiga midagi juhtuma peaks. Lisaküte lülitub tööle automaatselt ka juhul, kui talvel temperatuur alla 20 kraadi langeb.
Projekti vedas Emmaste Kommunaali juhataja Joosep Niit, tööd teostas hanke võitnud OÜ Kyte.ee
Mullu otsustas õliküttest loobuda ka Pühalepa osavald, kus viimase, Palade põhikooli õlikatlamaja asemel avati hakkepuidul töötav konteinerkatlamaja. Sealgi jäi endine õliküttel katlamaja reservi.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411