Reede, oktoober 4, 2019
 

Uue majanduse ette­võtted ja Hiiumaa võimalused

erakogu
Praegu veavad Hiiumaa ettevõtlust peamiselt tootvad tööstused – plastitööstus, veondus ja metsa­majandus.
Neid sektoreid tuleb meil jätkuvalt toetada, ent arengutele traditsioonilistes majandusharudes seavad piiranguid traditsioonilised probleemid. Näiteks muudatused praamiliikluses tähendavad olulist mõju ettevõtte tarnetele ja ka kerge voolupinge kõikumine võib ettevõtte jaoks tähendada olulisi kahjusid.
Samas on nn uue majanduse ettevõtlusega alustamine tänapäeval lihtsam kui kunagi varem. Siia kuuluvad näiteks veebipõhiselt oma teenuseid või tooteid turustavad ärid ning teadmismahukad tootmis­ettevõtted – elektroonika, robootika jmt.
Oma ettevõtte saab hakkaja inimene asutada arvuti tagant lahkumata ning erinevad arendusorganisatsioonid pakuvad tasuta konsultatsioone kõikvõimalikel teemadel.
Ka Hiiumaa arenduskeskus toetab suunda, mis ühendab looduslikult puhta tootmise kaasaegsete ja rahvus­vaheliste turundusvõrgustikega. Möödunud aastal toimunud ettevõtlusnädala käigus sai näiteks palju tähelepanu Hiiumaal ökotooteid valmistav ettevõte HIID, mis turustab e-kanaleid kasutades oma toodangut Suurbritannias, Saksamaal, Prantsusmaal ja Portugalis.
Kuna traditsiooniline töö kui selline on muutumas, on asukohast sõltumatute töökohtade teke asjade loomulik käik. Tänavusel ettevõtlusnädalal ongi üheks keskseks teemaks e-kaubanduse ja e-äri võimalused. Hiiumaa sõltub mere- ja õhutranspordi toimimisest ning need lisavad täiendavaid logistilisi kulusid. Üheks võimaluseks, olla ka siin saarel konkurentsivõimeline, on oma äri loomine kohe veebis toetavate lahendustega. Neid trende tutvustame noortele suunatud starterprogrammis 7. oktoobril ja ettevõtluspäeval 9. oktoobril. Käsitleme asu­kohast sõltumatute töökohtade teket, e-kaubandust ja selle erinevaid külgi. Loodetavasti annavad need arutelud tõuke nii mõnelegi noorele ette­võtlusega alustamiseks.
Teine tänavuse ettevõtlus­nädala keskne teema on arutelu ettevõtja ning palga­töölise rollide plussidest ja miinustest. Igapäevatöös suhtlen sageli inimestega, kes pole veel otsustanud, kas tasub loobuda kindlast palgatööst ja sukelduda võimalusterohkesse, aga ka stressi- ja riskialtimasse ettevõtjaellu. Parim viis aidata neil selgust saada, on analüüsida detailselt äriideega seotud võimalusi ja ohte. Need, kes on mõlgutanud mõtteid oma äriga alustamisest, võiksidki esimese sammuna tulla ettevõtlusnädala üritustele kuulama, küsimusi ja oma seisukohti esitama. Nii tekib kaalutletud otsus ühe või teise suuna kasuks.

Mari-Liis Hirv
Hiiumaa arenduskeskuse ettevõtluskonsultant

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411