Reede, oktoober 18, 2019
 

PPA: Loovuta relv karistust kartmata

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Lääne prefektuuri Kärdla politseijaoskonna menetleja Mare Liik selgitab, kellele ja milleks on mõeldud relvade loovutamise kuu.
PPA üleriigiline kampaania “Oktoober on relvade loovutamise kuu” on mõeldud neile, kes hoiavad oma valduses kodust, maamajast või mujalt leitud omanikuta ja registreerimata ebaseaduslikke relvi. Kampaania eesmärk on teavitada inimesi relvade omamisega seotud kohustustest, vähendada registreerimata relvade hulka ja suurendada seeläbi ühiskonna turvalisust.
“Relvade teema puhul ei ole politsei põhimureks ja eesmärgiks relvaloa mitteomamine ja inimeste karistamine, vaid ohutus tervikuna,” rääkis Liik.
Näiteks võivad majade ümber­ehitustööde ajal näiteks pööningult või mujaltki leitud vanad ja roostes relvad käsitlemisel olla ohtlikud ning nende leidmine võib lõppeda traagilise õnnetusega.
PPA üleskutse relvade loovutamiseks on mõeldud eelkõige küll ebaseaduslike tuli­relvade loovutamiseks, kuid kindlasti oodatakse vihjeid ka kõikide teiste relvade, näiteks gaasi-, õhk- ja külmrelvade, aga ka tulirelvaosade ja laske­moona kohta.
Teata ebaseaduslikust relvast
Liik rõhutab väärteomenetlejana, et relvaseaduse kohaselt peab omanikul olema tulirelvade ja nende oluliste osade ning laskemoona seaduslikuks valdamiseks politsei väljastatud relvaluba või kollektsioneerimisluba. Relva­loata tulirelva omamine on seaduse alusel karistatav.
“Kampaaniakuu oktoober erinebki teistest kuudest seetõttu, et sel kuul on võimalik südamerahus ja karistust kartmata politseile üle anda ebaseaduslikke relvi,” ütles Liik.
Tema sõnul ei oota nad käesoleva kampaania raames seda, et isik peaks tulirelva ise kokku pakkima ja sellega jaoskonda pöörduma. Leiu üleandmiseks soovitab Liik esimesel võimalusel kontakteeruda kohaliku piirkonnapolitseinikuga või helistada häirekeskusesse. “Seejärel tuleb politseiametnik ise tulirelvale järele ja toimetab selle ohutult politseisse hoiule,” märkis ta.
Teata väljaspool kampaaniat
Liik paneb kõigile südamele, et kuna kampaania kestab vaid kuu, siis see ei tähenda, et selle lõppedes leitud relvast politseid teavitada ei tohi ja seda peaks kartma.
“Relvaseaduse järgi peab iga inimene, kes on leidnud kaotatud, maetud, peidetud või mahajäetud relva ja laske­moona, sellest viivitamatult politseid teavitama ja leiu üle andma,” ütles menetleja.
Leitud relvast teada andes ei pea ka trahvi kartma.
Näiteks eelmisel aastal anti Kärdla politseijaoskonnale leiuna üle kokku viis relva.
Esimene üleriigiline relvade loovutamise kampaania toimus 2008. aastal enne jõule. Siis loovutati politseile 92 relva, nende seas 78 tulirelva, 8 külmrelva, 5 gaasirelva ja 1 õhkrelv. Koguti ka tulirelva osi, ligi 3000 padrunit ja 9 purki püssirohtu.
Viimati viidi üleriigiline relvade loovutamise kampaania läbi kümme aastat tagasi, 2009. aastal. Siis loovutati üle Eesti kokku 55 tulirelva, 7 relvarauda, 1 gaasirevolver, 1301 eri kaliibriga padrunit,
4 purki püssirohtu, 69 sütikut ja 900 kuuli. Huvitavamad loovutatud relvad tollal olid püstol Mauser ja 30ndatel täpsuslaskurite ihaldatud püss Arsenal, mida toodeti Tallinnas.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411