Teisipäev, oktoober 1, 2019
 

Noor keskkonnaaktivist: Meil pole isegi valimisõigust

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Reedel, 20. septembril seisid kaks maa­ilma kliimaga toimuva pärast muretsevat Kärdla põhikooli õpilast plakatitega Kärdla Keskväljakul.
Sel reedel oli neid juba kolm ja seekord oli neil kaasas ka rohkem plakateid. Ühel pikem selgitus, kuidas
igaüks saab lihtsalt ise keskkonda säästa. Selle plakati tegid noored seetõttu, et esimesel korral inimesed lihtsalt küsisid seda neilt.
Hiiu Lehes ilmunud uudis ja pilt noortest meeleavaldajatest tekitas sotsiaal­meedias elava arutelu. Leidus neid, kes noorte ette­võtmist toetasid kui ka neid, kes arvasid, et streikimise asemel peaksid nad hoopis koolipingis olema.
“Tublid lapsed, jõudu teile! Eriti julged, et kahekesi läksite, üle maailma muidugi oli miljoneid streikimas. Oma tuleviku eest tulebki seista!” kirjutas kommentaator Viive-Kai Rebane ajalehe FB küljel.
Samas leidis kommentaator Keidi Hjalmarsson, et lapsed on siiski lapsed ja peaksid käima koolis.
Kommentaator Kertu Rappu mõnes mõttes nõustus temaga, aga sai aru ka noortest: “Nemad muretsevad oma tuleviku pärast ja suured seda nende eest ei tee, seega üritavad nad ise midagigi teha.”
Hjalmarsson tõstatas samas küsimuse, kuidas papist loosungiga seismine kliimat siis ikkagi aitab ja Rappu vastas, et ehk aitab niigi palju, et inimesed ehk hakkavad mõtlema ja tegema kasvõi väikeseid samme, et midagigi muuta, näiteks vähendada liigtarbimist.
Uurisin reedel noortelt, kuidas on lood koolist puudumisega. Juba teist korda plakatitega meelt avaldanud Lotta Laura Orav ütles, et sellise ettevõtmise puhul peabki olema häiriv vaatepunkt. “Kuidas me noortena saaksime ise oma tuleviku heaks midagi teha, kui meil pole isegi valimisõigust mitte. Mina näiteks saan valimisealiseks alles kahe aasta pärast, praegu ei ole mul veel mingit sõnaõigust,” ütles Orav.
Keskväljakul meelt avaldanud noored pole ainsad kellele keskkonnateemad korda lähevad. Lisaks sellele, et üle maailma kogunevad kliima pärast muretsevad noored reedeti, moodustati Eestis ka Noorte Keskkonnanõukogu. Selle eestvedajad on huvitatud kaasalöömisest keskkonnaalaste seaduste väljatöötamisel, keskkonnateadlikkuse levitamisel ja rahvusvahelises koostöös.
Järgmine kliimastreik Kärdla Keskväljakul toimub reedel kell 12–14.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411