Teisipäev, oktoober 8, 2019
 

Naabrite tüli viis lamavate politseinike paigaldamiseni

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Kõrgessaare osa­valda Rootsi küla teele paigaldati uus mustkate. Ühe maja­pidamise meele­härmiks tehti teele ka praegu veel tähistamata nn lamavad politseinikud.
Kõrgessaare osavald tellis ASilt Tariston Rootsi küla tee mustkatte alla viimise. Teetööd said valmis septembri alguses ja kõik oleks justkui hästi. Paraku on teele umbes sajameetrise vahega tehtud künkad, mida pole eemalt märgata ja suure hooga neist üle sõites võib autogi lõhkuda.
Hiiu Lehe poole pöördus Rootsi küla elanik Mari (nimi muudetud), kelle koduteele need nn lamavad politseinikud jäävad.
“Kõik toimis ja mustkate on olemas, aga samas tehti ühe külamehe soovil ka mingisugused künkad, lamava politseiniku sarnased “mäed”,” oli Mari nördinud.
Tema teada polevat osavald neid tellinud ja ka Aivar Tamme­veski ASist Tariston ütles talle, et sellist teeehituse elementi ei ole neilt tellitud. “Külamees seisis kõrval ja Taristoni mehed vorpisid künkaid tee peale,” kirjeldas ta olukorda.
Mari ütles, et Kõrgessaare osavalla vanem Üllar Laid olevat lubanud need künkad kuidagi seadustada. Tammeveski aga vastas talle, et seda teha ei saa, sest need ei vasta mingisugustele nõuetele, pole märgistatud ega pimedas nähtavad.
Mustkate tõstis kiirust
Meelis Mägi, kelle koduhoovi kõnealune külatee läbib ja kuhu on ehitatud üks nn lamavatest politseinikest, ütles, et väikesel Rootsi küla teel kiirusepiirangut pole ja seal võib sõita lubatud piirkiirusega 90 kilomeetrit tunnis. “Seal kihutati juba siis, kui veel kruusatee oli, mustkattega tõusid kiirused veelgi,” ütles Mägi.
Tema sõnul on lamavad politseinikud paigaldatud koostöös vallaga ja oma­valitsus on neist teadlik. “Juba on tellitud ka liiklusmärgid nende tähistamiseks,” lisas ta.
Mägi sõnul on lamavate politseinike paigaldamise põhjus see, et tee läheb otse tema koduukse eest läbi ja keegi ei sooviks, et tema koduhoovis kihutatakse. “On mõeldud ka kiirust piiravatele liiklusmärkidele, aga reaalselt ei takista ju need ikkagi kellelgi kihutamast,” rääkis ta ka teisest variandist kihutajate ohjeldamisel.
Lahendusi mitu
ASi Tariston Lääne regiooni ja pindamise valdkonna juht Raigo Sahtel kinnitas Mägi sõnu ja ütles Hiiu Lehele, et kõik tööd Rootsi küla teel on tehtud kokkuleppel osavallaga ja nende teadmisel. “Kui soovite teada, milles on seal probleem, siis pöörduge osavalla poole,” ütles Sahtel.
Osavallavanem Üllar Laid ütles, et on olukorrast teadlik ja lahendusi otsitakse. “Situatsioon on selline, et avalik tee viib läbi ühe maja­pidamise hoovi, kus eluhoone on ühel pool teed ja abihooned teisel pool ja naabrid oma­vahel hästi läbi ei saa,” selgitas ta olukorda.
Juba suvel tuli talle ühelt naabrilt palve, kas saab midagi ette võtta kiiruse piiramiseks Rootsi küla teel. Arutlusel oli siis ka nn lamava politseiniku paigaldamine.
“Ebameeldiv on see, et kiiresti sõidabki küla kõige kaugemal elav pere ja tõkend on tehtud eelviimase elamu juurde,” ütles Laid, kes on palunud naabritel omavahel asjad selgeks rääkida.
Seni pole lahendust tulnud ja ilmselt vajatakse selle leidmiseks siiski abi. Osavallavanema sõnul on valida paari-kolme lahenduse vahel – eemaldada lamavad politseinikud, märgistada need või vähendada lubatud piirkiirust kogu tee ulatuses. Veel lubas ta probleemi viia ka valla liikluskomisjoni, mis koguneb enne selle aasta lõppu.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411