Reede, oktoober 18, 2019
 

Läheks pühapäeval perega raamatukokku?

KERLI VARRIK
Kärdla raamatu­kogu võttis kasutusele laenutusautomaadi ja liigub digipääsu poole – tulevikus saab soovija tulla raamatuid laenutama ka ajal, kui raamatukogu kinni on.
Raamatuid ja muid teavikuid saab laenutusautomaadiga laenutada juba praegu. Selleks on vaja IDkaarti ja auto­maat ise juhendab, mida tegema peab.
Raamatukogu direktor Annely Veevo selgitas, kuidas iseseisev laenutusprotsess välja näeb. Tuled automaadi juurde, asetad IDkaardi alusele, kus masin loeb ära triipkoodi ja avab laenutaja konto. Siis asetad raamatud, mis oled eelnevalt enda jaoks välja otsinud ja soovid laenutada, samale alusele ning masin loeb ära raamatute nimed RFIDkoodi* abil. Lõpetuseks saab printida välja paberi, kus on kirjas laenutatud raamatute nimed ja kuupäev, millal peab need tagasi tooma.
“Lihtne! Seda saab teha juba täna!” ütles Veevo.
Raamatute tagastamisel IDkaarti vaja ei ole, lihtsalt tuleb raamatud asetada laenutusautomaati. Korraga saab masinasse panna kolm raamatut. Kui automaat on raamatud tuvastanud ja teie kontolt maha võtnud, tuleb need asetada kõrvalolevasse tagastuskasti.
Milleks automaat kui on raamatukoguhoidjad?
Veevo selgitas, et laenutus­automaat on esimene samm teel, et raamatukogu lahtioleku­aega pikendada: “Tahame vahetada välja raamatu­kogu välisuksed ja luua iseteenindussüsteemi – siis saab soovija digisisenemist kasutades tulla raamatu­kokku ka tööajavälisel ajal ja seal ise toimetada.”
Selleks on raamatukogule vaja paigaldada elektrooniliselt juhitavad uksed, turvaväravad ja muu vajalik. Nii et kulub veel aega, aga teel sinnapoole juba ollakse.
Praegu on raamatukogutöötajad kohal hommikul kella 10st õhtul kella 18ni, siis aga saaks soovija tulla ka hiljem. Näiteks pääseks raamatu­kokku siis õhtul kella 21ni.
“Sisse pääseksid IDkaardiga, valiksid endale sobivad raamatud, registreeriksid need laenutusautomaadis ja saaksid jälle välja minna,” kirjeldas Veevo.
Direktor, kes on käinud tutvumas Euroopa raamatukogudega, rääkis, et väga paljudes sellised lahendused juba toimivad. “Meie raamatukogud on lihtsalt ajast maha jäänud – võib-olla selle­pärast, et meie taust on selline,” arutles ta ja lisas, et ka raha­nappus on olnud takistuseks. Digi­sisenemise loodab ta käivitada järgmise aasta jooksul.
Annely Veevo rääkis Põhja­maade kogemusest – kui digi­sisenemine ja iseteenindus kasutusele võeti, siis raamatu­kogude külastatavus ja laenutuste arv kahekordistusid. Põhjuseks, et raamatukokku saab tulla peale tööd ja nädalavahetustel kasvõi koos perega. “Ehk hakkab see meil tööle samamoodi ja pered ei lähe enam kaubanduskeskusesse, vaid tulevad raamatukogusse,” avaldas ta lootust.

* Raadiosagedustuvastus (inglise keeles radio-frequency identification, RFID) on raadiolaineid kasutav tehnoloogia esemete, aga ka elusolendite märgistamiseks ja nende automaatseks jälgimiseks.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411