Teisipäev, oktoober 8, 2019
 

Kes on Wambola ja mis on Wambola retk

Vikipeedia
Meil on väga muku (hiiu keeli ilus, mönus) matkaklubi Muku, milles väga mukud ja mönusad inimesed.
Neilt tuli möni aeg tagasi möte teha Hiiumaalegi oma rahvamatk, selline, nagu neid on Eestis mitmeid – Ekströmi marss, Kuperjanovi retk jt. Nimigi sündis peagu kohe, koos möttega – Wambola retk.
Eks nimele andis alust Hiiumaa kui mereriigi aja­lugu, kust hiidlased Vabadussöjas mitmetele laevadele södima sattusid. Praegu on Hiiumaa muinsuskaitse seltsi koostatud nimekirjas ligi poolesaja hiidlase nimed, kes Vabadussöjas Eesti merejöududes teenisid. Üldse on teada üle 800 Vabadussöjas osalenud hiidlase nimed, kellest 11 autasustati Vabadusristiga, 54 langes vöi suri söja käigus. Selgitamisel on veel 500 mobiliseeritu käekäik.
26. detsembril 1918 sattus Aegna saare lähedal Kuradi­muna madalikul Briti merejöudude kätte vangi nöukogude Vene miiniristleja Spartak. See anti 2. jaanuaril 1919 üle Eesti Vabariigi Merejöududele ja läks remonti. Laev ristiti Wambolaks (kasutati ka V-tähega algavat nime) ja see oli Vabadussöjas Eesti merejöudude lipulaevaks. Teenistuses jätkas laev kuni 1933. aastani, mil müüdi koos teise miiniristlejaga Lennuk Peruusse.
Wambolal Vabadussöjas osalenutest teame praeguseks kaheksat hiidlast, neid on aga kindlasti veel ja see oli üheks ajendiks retkele nime panemisel.
Wambola retk on Vabadus­söja ning selles osalenud hiidlaste mälestuseks ja auks korraldatud rahvamatk. Osa vötma on kutsutud köik, kes tahavad veeta ühe mönusa päeva looduses, saada juurde teadmisi Hiiumaast ja ajaloost, nautida hääd seltskonda ning lihtsalt end hästi tunda. Retke planeerime ja korraldame koostöös Kaitseliidu ja Naiskodukaitsega.
Loodame pikendada ka Hiiumaa külastamise hooaega. Selleks, et kiire elutempoga inimesed saaksid tulla mandriltki Wambola retkest osa saama, kestab retk ühe päeva ning algus ja lõpp Heltermaal. Retkel on kolm eri pikkusega rada:
25 kilomeetrit, 13 kilomeetrit ja 4 kilomeetrit. Start Heltermaa sadamas laupäeval, 19. oktoobril kell 12 ja löpp on samas kell 17.
Lähemalt saab lugeda näoraamatu sündmuste lehelt ja eks igasugu muudatusi vöib esmakorraldusel ette tulla, selleks hoidke huvi üleval ja käsi pulsil.

Urmas Selirand

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411