Teisipäev, oktoober 15, 2019
 

15. geoloogia sügiskool Kärdlas

Sel nädalal toimub Kärdla kultuuri­keskuses geoloogia sügiskool, kus teadlased avavad kliimateemat erinevatest vaatenurkadest.
Tartu Ülikooli 15. geoloogia sügiskooli loengud toimuvad Kärdla kultuurikeskuse kino­saalis.
Sügiskooli läbivaks teemaks on kliima, mida avatakse kolmes suunas – vaadates geoloogilisse minevikku, uurides tänapäevast olukorda ning püüdes arutleda ka selle üle, mida võiks tulevik meile tuua. Kliimast räägivad Eesti parimad maavarade tundjad ja uurijad.
Mandrilt tulijaile oli kohti üle saja ning vaatamata varasele väljasõidule reedel ja hilisele saabumisele pühapäeva õhtul, said kohad täis 24 tunniga. “Tung Hiiumaale tulla oli nii suur,” nentis üks asjaosaline.
Avapäeva teemad hõlmavad keskkonnamuutusi Maa algusaegadel, aga näiteks Siim Veski ettekande teema on “Kliimadiskussioon ja taksojuht”, hilisõhtul räägib Tõnn Paiste Siberi reisijutte.
Laupäeva nimekaim esineja on teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, kes oma ettekandes räägib teemal “Läänemere ida­ranniku veetaseme paeluvad mustrid”.
Sama päeva hilisõhtul räägib Enn Kaup eestlaste osast Antarktika teadusuuringutes.
Pühapäev jätkub ette­kannetega keskpäevani, mil külalised taas koduteele asuvad.
Sügiskooli ettekanded koondatakse ja ilmuvad kogumikuna.
“Kuna kultuurimajas oleme seminariks reserveerinud kinosaali, siis kohtade arv on veidi piiratud ning me seda üritust laialt hiidlastele ei reklaami,” selgitas üks korraldajaid Kairi Põldsaar.
“Aga kui nüüd tuleks kellelgi veel mõni mõte, et tahaks veel korraldada eraldi ühe avaliku loengu kusagil Hiiumaal, mis oleks mõeldud kõigile kohalikele huvilistele kuulamiseks, siis seda annaks veel korraldada,” viskas ta mõtte õhku. “Meil on ju palju spetsialiste kohal, kes enamus on põhimõtteliselt käigupealt võimelised geoloogiast mõne väga põneva nurga alt rääkima tunnikese või paar.”
Sügiskoolis osalejad peavad Hiiumaa koolides loenguid, tutvustades näiteks maa­varasid, elu võimalikkust Marsil jne. Samuti korraldavad õpilastele töötubasid.
“Kui koolidega ühendust võtta, siis ma arvan, et ehk võib ka neid loenguid kuulama minna,” pakkus Põldsaar.
Täiesti avalik sündmus, kuhu kõik on oodatud, toimub esmaspäeval, 21. oktoobril Käina raamatukogus, kus Tartu Ülikooli geoloogiaosakonna teadur Päärn Paiste viib läbi vestluslõuna.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411