Teisipäev, september 10, 2019
 

Zubko: Tants tuleb huvitavaks teha

Harda Roosna | Hiiu Leht
Sel laupäeval on sünni­päev Rauno Zubkol ja kõik, kellele see vahva tantsu­õpetaja ja tema tehtu meeldib, võiks juba nüüd talle õnnesoovi teele panna.
Päris õnnesoovi päris paberil ja päris südamest, sest neid loeb ta pärast kodus, pisar silmanurgas – nii ta Hiiu Lehele ütles. Kohtusime temaga intervjuuks auguskuus Kassaris, kui rahvatantsu­seltsi Pääsuke rühmad Hiiumaal laagris olid.
Üks teema, mille tookord üles võtsime ja mis eelmises lehes ilmunud intervjuusse ära ei mahtunud, oli, kuidas saada poisse jalgpalli juurest ka tantsuringi?
Rauno Zubko: Jõuga tirida ei saa, aga rahvatants tuleb atraktiivseks teha. Meie rahvatantsuvaramu on nii suur ja lai, sealt tuleb leida see, mis on huvitav. Kui nad korraks saavad selle maitse kätte, siis nad rahvatantsu juurde ka jäävad – näen seda enda kogemusest. Kui olen noortega tööle hakanud ja kui neile ühekorra kätte annad selle õige “pisiku” – on see siis tantsupidu või rühma esinemisreisid – siis nad ka jäävad tantsu juurde. Selleks, et poisse rohkem tantsima saada, noh, eks selleks peavad siis vahvad tüdrukud rühmas olema.
Kas abi on sellest, kui juhendajaks on mees?
Ikka on. Eks poisid julgevad mehe järgi lihtsamalt tulla. Ja rahvatants võib olla ju väga mehine tants. On kultuure, kus tantsijateks ongi mehed. Ega ka meie pärimuses naisrühmi ei olnud, segapaarid tantsisid. Naisrühmad on nõukogude ajal tekkinud fenomen – naisi, kes tantsida tahavad, on lihtsalt nii palju.
Kas meesterahvas saab rahvatantsutrennis piisava füüsilise koormuse?
Paar aastat tagasi tegid “Terevisiooni” saatejuhid katse ja saatsid profisportlase rahvatantsutrenni. Profisportlased olid täiesti võhmal ja ütlesid pärast, et nemad ei ole sellist füüsilist koormust pikka aega saanud. Tantsides töötavad hoopis teised lihasgrupid ja see on spordiga võrreldes hoopis midagi muud, samas väga korralik treening.

 

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411