Reede, september 6, 2019
 

Tänavavalgustusele kulub 33 000 eurot aastas

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Kärdlas põleb tänava­valgustus praegu öösel kella üheni ja hommikul alates kella viiest. Kui valgustus põleks öö läbi, kasvaks kulud kahe­kordseks.
Öised pimedad tänavad tekitavad Kärdla elanikes pahameelt. Kui peale kella ühte öösel Selveri poolt Kärdlasse sõita, siis Pühalepa osa­valda jäävad tänavavalgustid kergtee ääres põlevad. Linna sisenedes tervitab tulijat aga pilkane pimedus.
Erilist nördimust tekitas olukord tänavusel kohvikutepäeval, mil Kärdla laululaval toimunud rahvarohke kontsert lõppes kella ühe paiku öösel. Täpselt sel ajal, kui inimesed hakkasid kodu poole suunduma, kustusid ka tänavavalgustid. Tekkis küsimus, kas siis vähemalt suursündmusteks ei saa tänava­valgustust kauemaks põlema jätta?
Kulud kahekordistuks
Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann ütles, et Hiiumaa valla heakorra eeskirja kohaselt määrab tänavavalgustuse ajad osavallakogu ja vastava otsuse tegi osavallakogu mullu novembris.
Praegu põleb Kärdla linna tänavavalgustus 11 kuud aastas, igal nädalapäeval öösel kella üheni ja hommikul alates kella viiest. Valgustus süttib õhtul ja kustub hommikul vastavalt hämaraanduri seadistusele. Välja arvatud valgete öödega juulikuus, kui tänavavalgustus ei põle üldse.
Valitud aegade puhul olid põhiargumentideks õhtul viimase parvlaevaga saabujate ja hommikul vara tööle minejate turvaline liikumine.
“Seda, et tänavavalgustus põleks öö läbi, ei peetud vajalikuks ega eelarveliselt põhjendatuks,” lisas Preimann.
Ta tõi võrdluse, et kui eelpooltoodud aegade puhul kulub Kärdla tänavavalgustuse elektrile aastas 33 000 eurot, siis juhul, kui valgustus põleks öö läbi, lisanduks kulusid teist sama palju.
364 800 valgustuse uuendamiseks
Kärdla osavald sai aasta alguses keskkonna investeeringute keskuselt 364 800 eurot toetust tänavavalgustuse renoveerimiseks. Mitme­aastase projekti kogumaksumus on 480 000 eurot ja osavalla omapanus veidi üle 115 000 euro. Projekti tänavune omafinantseeringu osa on 23 000 eurot.
Taotluses küsiti tuge kehvas seisus valguspunktide asendamiseks LEDvalgustitega, samuti valgusti­postide vahetuseks ja kaablitöödeks. Uuendatakse kokku 150 valgus­punkti Vabaduse, Tiigi, Hiiu, Rookopli, Põllu, Eha, Uuel, Nuutri ja Kalda tänaval. Kokku on Kärdla linnas u 700 valguspunkti ehk tänava­valgustit.
Investeeringujärgne energia kokkuhoid tänavavalgustuselt praegustes hindades arvestatuna on 9000 eurot aastas. Kui tööd 2020. aasta lõpuks tehtud, selgub ka tegelik kokkuhoid.
“Selle pealt saab teha täiendavaid otsuseid valgustuse põlemisaegade kohta, tulenevalt eelarvelistest võimalustest,” ütles Preimann.
Seda, kas tänavavalgustuse põlemise aega tuleks pikendada juba enne tööde lõppu või mitte, arutab osavallakogu uuesti sügisel.
“Mis puudutab kohvikute­päeva ja teisi suursündmusi, siis see on mõttekoht järgnevateks aastateks, kas tuleks valgustus põlema jätta kogu ööks,” tõdes Lauri Preimann.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411