Teisipäev, september 3, 2019
 

Salapärane poi võib leidmata jäädagi

Ristnas nähtud poid pole veel leitud. Militaarvaldkonnas kasutatavad poid võivad end ise õhkida, hoiatab Kärdla politsei­jaoskonna juht.
Teisipäeva õhtul märkas seltskond aerulaual sõitjaid Ristna ranna lähistel vees venekeelsete kirjadega silindri­kujulist metallist eset, mille kohta oletati, et see on Vene allveelaeva sidepoi.
Teatele reageerinud piirivalvurid asusid seda sama päeva õhtul otsima ning jätkasid otsingutega ka järgmisel päeval, kuid poid leida ei õnnestunud.
Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et saadetud pildi põhjal on alust arvata, et tegu võib olla sonarpoiga, millel võib olla militaarne eesmärk. Tema sõnul kasutatakse selliseid seadmeid nii teaduslikel eesmärkidel kui militaarvaldkonnas.
Raudsepp hoiatas, et militaar­valdkonnas kasutatavad poid võivad olla varustatud väikese lõhkelaenguga, mis kindla ajavahemiku möödudes peaks toimima kui seadme enesehävitus­süsteem. Seepärast ei tohiks sellist poid mingil juhul merest n-ö üles korjata.
Taolistest leidudest tuleb kindlasti teavitada häire­keskust telefonil 112 või mere­väge telefonil +372 717 7290. Võimalusel tuleks üles märkida poi asukoht, teha sellest pilt ning edastada see merevalvekeskusele ja mereväele.
Demineerija: Signaalpoi see pole
Reede pealelõunal käisid poid rannikult otsimas ka Lääne-Eesti pommigrupi demineerijad, kuid samuti tulutult. Demineerija Eimar Täht oletas esialgu, et tegemist võib olla allveelaeva signaalpoiga, kuid nähes leitud poist tehtud pilti, lükkas ta selle ümber. Tema sõnul on signaalpoid tavaliselt punased.
Näiteks leiti 2014. aasta suvel Mustjala rannast signaalpoi, mille oli kaotanud Vene allveelaev. Toona selgitas Lääne pommigrupi juht Janek Sõnum Saarte Häälele, et signaalpoi tulistab pärast allveelaevast väljumist ja veepinnale jõudmist välja raketi ning jääb mõneks ajaks veepinnale suitsema.
Välja lastud avariisignaalpoiga antakse allveelaevalt märku abivajadusest.
Otsiti allveelaeva?
Kommentaator Vanja pakub veebilehel saarlane.ee, et tegemist võib olla radioakustilise poiga: “Авиационныйрадиогидроакустический буй. Midagi РГБ seeriast.”
Radioakustilisi poisid kasutatakse helide ülekandeks, aga ka veealuste objektide, näiteks allveelaevade asu­koha tuvastamiseks. Selleks heidetakse poi lennukilt või helikopterilt merre, kus see teatud aja järel automaatselt tööle hakkab.

* Sonar (hüdrolokaator) on teatud tehnoloogiate üldnimetus, milles enamasti allveekeskkonnas kasutatakse helisid navigatsiooniks, kommunikatsiooniks, veealuse või veepealse objekti asukoha määramiseks ja tuvastamiseks.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411