Reede, september 13, 2019
 

Proviisor: Oleme iseseisvusega rahul

Harda Roosna | Hiiu Leht
Viis aastat kestnud apteegireform on lõpusirgel, võib juhtuda, et Hiiumaal saab see tehtud esimesena, kuigi proviisoritelgi pole täit selgust, miks seda vaja on.
Saarel on neli apteeki, millest üks nn ketiapteek, üks haigla oma ja kaks juba kuuluvad proviisoritele. Seega võiks Hiiumaa olla esimene maakond, kus apteegireformiga ühele poole saadakse.
Kärdla nn vana apteeki Uuel tänaval peab OÜ Kärdla Apteek, mille omanikeks proviisorid Krista Luuk, Maret
Ilves, Marge Noorkõiv ja Viivika Remmelkoor. Seega on 29 aastat osaühinguna tegutsenud Kärdla apteek algusest peale kuulunud kutselistele proviisoritele.
Vestlesime apteegireformi teemal Krista Luugi ja Maret Ilvesega. Luuk avaldas arvamust, et omal ajal poleks proviisorid apteegipidamise ainuõigust pidanud käest ära laskmagi. “Sel ajal, kui meie proviisoriapteegiks saime, oleks võinud see süsteem edasi olla, aga eks apteegikettide raha ju mängis rolli,” arutles ta.
Küsisin, kas nemad on kunagi soovinud olla osa mõnest apteegiketist ja vastus oli väga kiire “ei”. “Meie oleme oma seisusega rahul, et me oleme iseseisvad,” ütles Luuk. “Oleme küll Apotheka marketingiketis ja tänu sellele saame inimestele soodustusi pakkuda, aga me ei ole nende surve all ja meil on väga palju otsustamisvabadust,” selgitas ta.
Suu seotud?
Hiiumaa ainuke nn ketiapteek on Benu ketti kuuluv Linnumäe apteek Hiiumaa Selveris. Astusin sisse ka Benu apteeki, kus kliendina olen kogenud väga meeldivat teenindust. Kui sissejuhatuseks alustasin, et olen apteegis ajakirjanikuna ja teemaks, millel rääkida tahan, on apteegireform, ei jõudnud ma lauset lõpetadagi. “Mina ei tohi sellest rääkida,” ütles Linnumäe apteegi müüja. “Selleks on meil Tallinnas vastav inimene, kes sellistele küsimustele vastab.”
Küsisin siis tema isiklikku arvamust apteegireformi kohta, müüja aga teatas, et tema ei vasta ühelegi küsimusele. “Meil on selline “seadus”, et küsimuste jaoks, mille vastused lähevad ajakirjandusse, on kindel inimene, kes nendele vastamisega tegeleb,” oli müüja kommentaar.
Kas jõuab?
Koos haruapteekidega on Eestis 492 apteeki. Ravimiameti andmetel kuulub neist praegu täielikult proviisoritele 158 apteeki ja osaliselt 42 apteeki. See teeb kokku 200 apteeki ehk proviisoritele kuuluvad vähem kui pooled Eesti apteekidest.
Luuk kahtles, kas ikka leitakse nii kiiresti kõigile ligi 300 apteegile proviisorist omanik.
Veel pakkus ta, et ehk oleks võinud ka seesama süsteem edasi kesta nii, et osa apteeke on ketis ja osa, kes tahavad, on eraldi.
Ühes on mõlemad siiski kindlad. “Me arvame, et see halvustus, mis käib keti­apteekide proviisorite kohta, see ei ole õige – ka ketiapteegi proviisor tegutseb oma kõige parema äranägemise järgi.”
Skeemitavad?
Apteegireform jõustub järgmise aasta 1. aprillist. Sestpeale peab apteekide enamus­osalus kuuluma sõltumatutele proviisoritele, et ravimite hulgi­firmad ei saaks ravimite müüki oma huvidest lähtuvalt suunata. Seni pole apteegi­ketid apteeke müüma rutanud, pigem tuleb teateid skeemidest, kuidas omanikuvahetusest mööda minna.
Nii kirjutas ERR kolma­päeval, kuidas Südameapteegi ketti kuuluvate apteekide arv hoopis kasvab. Ravimiamet ja konkurentsiamet aga ei näe probleemi, sest juriidiliselt on need proviisorapteegid, mis üksnes kasutavad Südame­apteegi turundusplatvormi.
ERR kirjutas juba eelmisel suvel sarnasest mustrist, kus ravimite hulgimüüja omandis apteegiketid leidsid viisi, kuidas tankisti viisil apteegireformi mõttest mööda hiilida, registreerides ridamisi apteeke pidavaid ettevõtteid ja pannes neid juhatama ühe ja sama advokaadi. Ka siis nimetas ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp sellist skeemitamist seaduslikuks.

Hiiumaa apteegid
Kärdla apteek
Omanikud: OÜ Kärdla Apteek
Tegelikud kasusaajad: Maret Ilves, Krista Luuk, Marge Noorkõiv, Viivika Remmelkoor

Kärdla Keskväljaku apteek, haruapteegid Käinas ja Emmastes
Omanikud: OÜ Valve Raide Apteek ja OÜ Terve Pere Apteek
Tegelikud kasusaajad: Valve Raide, Margus Linnamäe

Linnumäe apteek
Omanik: OÜ Benu Apteek Eesti
Tegelik kasusaaja: Phoenix Baltics Holding SIA

Hiiumaa haigla apteek
Omanik: SA Hiiumaa Haigla

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411