Reede, september 6, 2019
 

Lastevanemate Kool alustab Kärdla põhikoolis

Meeli Küttim
“…Kõik, kõik on uus septembri­kuus!” kuulutab Olivia Saare aegumatu värsirida. Ja tõepoolest, tänavune september toob Hiiumaale midagi täiesti uut. Kärdla põhikoolis saab MTÜ Rõõmu Allikas eest­vedamisel teoks Hiiumaa Laste­vanemate Kooli avahooaeg.
Tegemist on konkreetse kooli lastevanematele ja õpetajatele suunatud loeng-vestlus­õhtute sarjaga. Kahetunniseid kohtumisõhtuid juhivad oma ala spetsialistid ning teemad on välja kasvanud lastevanemate huvidest ja vajadustest. Juba 16. septembril tuleb haridus­psühholoog Grete Arro rääkima sellest, kuidas lapsi õppimisel tõhusalt toetada ning neis õpihimu sütitada.
Lastevanemate kooli juures on avatud lastehoid, kus mudilaste aega sisustab kogenud lapsehoidja. Vanematele on kaetud kohvi- ja teelaud, et pärast pikka tööpäeva saaks pisut kosutust ning oleks jaksu põnevatel teemadel kaasa mõelda ja arutleda. Loeng-vestlusõhtud on osalejatele tasuta.
Kuigi kooli esimene hooaeg on suunatud Kärdla põhikooli lastevanematele, on kohtumis­õhtute loenguosast võimalik osa saada kõigil huvilistel. Selleks kantakse loengud veebis üle otseülekandena ning hiljem on neid võimalik järelvaadata.
Miks on sellist kooli vaja?
Hiiumaa Lastevanemate Kooli idee sündis vajadusest pakkuda lastevanematele kasvatusprotsessis tuge ning tõhustada koostööd perede ja haridusasutuste vahel.
On ju loomulik, et töötajal on ametikoha nõuete täitmiseks vajalik baasharidus ja hiljem arendatakse enda oskusi täiendkoolituste kaudu. Lapse­vanemaks saamisele aga kohustuslikku ettevalmistust ei eelne. Samuti ei nõua keegi igaaastaseid täiend­koolitusi. Ometi on tegemist täiesti uue rolliga ja välja­kutseid esitava elumuutusega, mis ka kõige parema tahtmise juures võib ühel hetkel suure rõõmu kõrval muremõtteid esile kutsuda. See ei tähenda, et lapsevanem ei saaks emaks või isaks olemisega hakkama. Pigem on keerukused lastekasvatamise loomulik osa, kuid oluline on, et vanemad ei jääks nendega üksi. Vahel on lahenduste leidmiseks vaja uusi teadmisi või spetsialisti abi. Teinekord saab appi tulla haridusasutus. Mõnikord piisab lihtsalt sellest, et vanem saab oma muret jagada ja teistega asju arutada. Hiiumaa Lastevanemate Kool ühendab eelmainitud variandid ja aitab nii vanematel mugaval viisil end täiendada ja vajalikku tuge leida.
Kas koolist saab tunnistuse?
Uue algatuse nimi on tekitanud küsimusi, kas tundidest puududa tohib ja kas lõpu­tunnistuse saab. Selguse huvides olgu öeldud, et iga lapse­vanem saab ise valida, kas osaleb kõigil loeng-vestlus­õhtutel või valib õppeaasta jooksul ainult üks-kaks kohtumist, mille teemad teda rohkem kõnetavad. Seega, kes tuleb esimesele vestlusõhtule, ei pea tingimata kõigil järgnevatel kohal olema, aga loomulikult võib. Paindlikust süsteemist tulenevalt ei väljastata Hiiumaa Lastevanemate Koolis ka tunnistusi. Eesmärk ei ole ju kindlate teadmiste ja oskuste omandamine ning nende paberil tõendamine, vaid pigem laste­vanematele ja õpetajatele ühtse teadmisteruumi loomine ning koostöö ja kogukonnatunde kasvatamine.
Teada tõde on, et oma silm on kuningas. Seepärast kutsume kõiki Kärdla põhikooli lastevanemaid ja õpetajaid üles oma silma ja kõrvaga Hiiumaa Lastevanemate Kooli teekonnast osa saama.
Kooli esimene hooaeg viiakse ellu sotsiaalministeeriumi ja Tervise arengu instituudi rahastuse toel ning koostöös Kärdla põhikooliga.

Liisa Otsak
MTÜ Rõõmu Allikas

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411