Reede, september 13, 2019
 

Hooletu tegutsemine elektriliinide lähistel võib eluohtlik olla

Hilissuvel ja sügise algul tekib üha rohkem olukordi, kus kõrged põllutöö­masinad sõidavad elektri­liinidesse.
Näiteks Jõgeval sõitis veoauto ülestõstetud kastiga vastu liini, paanikas autojuht jättis masina seisma, hüppas maha ja sai sammupingest elektrilöögi.
Elektrilevi kommunikatsioonijuht Peeter Liik ütles, et Hiiumaal on selliseid juhtumeid õnneks vähe – eelmisel aastal leidis aset kolm õnnetust ja sel aastal üks.
Elektrilevi võrguvarade üksuse juht Taavi Janno selgitas, et võrgustandardiga on õhuliini minimaalseks kõrguseks mitteliigeldaval alal 4 meetrit ning põllud ja heinamaad liigituvad selle alla. Samas võib põllutöötehnika, näiteks silo- või teraviljakombain, olla 4 meetrist kõrgemadki.
Liinide mahasõitmise peamiseks põhjuseks on tema sõnul siiski hooletus: “Üks asi on taolisest hooletusest tekkivad elektrikatkestused, aga palju hullem on see, et enda elu seatakse ohtu.”
Kokku on Elektrilevi võrgus on sel aastal olnud juba üle 200 juhtumi, kus hooletuse tõttu on elektriliinid kas põllutöömasinate või muude õnnetuste tagajärjel maha sõidetud.
Õnneks pole viimastel aastatel Elektrilevi liinidel olnud juhtumeid, kus lisaks liini purunemisele oleks kellegi eluküünal kustunud.
“Kui mõni põllutöömasin või ülestõstetud kastiga auto sõidab liini, rakendub kaitse ja liin lülitub automaatselt välja,” selgitas Janno, kuidas inimesed taolistest olukordadest eluga pääsevad.
Siiski säilib alati oht, et kaitse­lülitus ei rakendu nii nagu peab ja liin jääb voolu alla.
Selline juhtum leidis aset mõni nädal tagasi Jõgeval, kui veoauto sõitis ülestõstetud kastiga liinidesse. Paanikas autojuht jättis masina seisma, hüppas maha ja sai sammupingest elektrilöögi. Õnneks pääses ta kergemate vigastustega. “Juht tegi vea, kui auto kinni pidas ja autost väljus,” selgitas Janno.
Elektrilevi nimel palus ta kõigil, kes elektriliinide lähistel töötavad, olla ettevaatlik ja jälgida, et nende kasutatav tehnika ei ületaks elektri­liinide kaitsevööndis lubatud kõrgusi.
Ehitusseadustiku kohaselt on õhuliinide kaitsevööndis keelatud elektripaigaldise omaniku loata langetada puid ja sõita masinatega, mille üldkõrgus maapinnast koos veosega või ilma selleta on üle 4,5 meetri.
Kaitsevöönd on õhuliinide puhul mõlemal pool liini telge madalpingeliini puhul 2 meetrit, 6–20 kV liini puhul 10 meetrit ja 35–110 kV liinil
25 meetrit, maakaabelliini korral liini äärmistest kaablitest 1 meeter. Maakaabelliinide kaitsevööndis on keelatud töötada löökmehhanismidega, tasandada pinnast ja teha mullatöid sügavamal kui
30 sentimeetrit.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411