Teisipäev, august 13, 2019
 

OÜ Puurvesi: Neil kinnistutel kaevusid polegi

ANNELI TELLER
Kärdla kiriku maakütte kaevude puurimistööd olid tehtud korrektselt, probleem võib olla hoopis korralikult sulgemata jäetud kaevudes.
Posti tänava elanik Anneli Teller sai tõsise ehmatuse osaliseks, kui 24. juulil hakkas nende kaevust fontäänina purskama savisegust vett. Hooti oli veejuga nii tugev, et ulatus õunapuulatva.
“Terve õu ujus, liiv liikus ja kogu õu ja elamine oli sodi täis!” kirjeldas Anneli Teller olukorda. “Kaitsesime kõrval­hooneid, et neisse savist vett ei voolaks.” Kaevust kerkinud vulkaan purskas erineva survega alates kella 13.45st kuni õhtul kella 20ni.
Kaido Teller oli väga pahane, et naabreid töödest ei teavitatud ja hoolimata tema protestist ei katkestanud töömehed puurimist. “Palusin töömeestel puurimise lõpetada, aga seda ei tehtud, vaid jätkati ja öeldi “meil üks auk veel teha”. Selleks ajaks oli mudageiser aktiivselt mulksunud tund aega, kui kirikuõues vaikseks jäi, lõpetas ka mudageiser mulksumise.”
Puurimistööde kaasnähe
SA Kärdla kirik juhatuse liige Tiit Harjak rääkis, et OÜ Puurvesi töömehed puurisid kiriku maakütte jaoks puurkaevusid Posti 2 kinnistul, puurimisjääkide maapinnale väljutamiseks aga kasutatakse suruõhku.
“Vee tõusu ja hägustumise lähiümbruskonna kaevudes põhjustas mingil põhjusel veekihti sattunud ja sealt kaevudeni liikunud õhk,” selgitas Harjak.
Harjak pakkus, et puhta vee saamiseks on vaja kaevudest tõenäoliselt mõnda aega savist vett välja pumbata. “Mingeid kemikaale vesi ei sisalda,” kinnitas Harjak.”Vabandused kõigi ees, keda antud intsident puudutas, samuti ajutise müra pärast, mille puurimistööd endaga kaasa töid.”
Harjak ütles, et kõik oli tehtud korrektselt, ehitusloa ja projekti kohaselt ning vajalikud dokumendid ja koos­kõlastused olid olemas.
Kes kannab kahjud?
Esialgsed kahjud kokku arvutanud, leidis Kaido Teller, et ainuüksi kaevuehitise ja õuekatte taastamine läheb talle maksma umbes 1700 eurot. Kokku sai tol päeval kahjustada viis ümbrus­konna kaevu ja õue. Näiteks Posti hosteli õuel väljus vesi maa alt tänavakivide vahelt.
Vallasekretär Helen Härmson selgitas võlaõigusseadusele viidates, et kahju peaks hüvitama tekitaja, antud juhul OÜ Puurvesi ja sellega nõustus ka Tiit Harjak.
Kaevusid polegi
Kaevetöid teinud OÜ Puurvesi esindaja Taavi Hanson ütles, et projektis kajastatud ja keskkonnaregistrist enne ehitustegevust üle kontrollitud andmetel paikneb Kärdla kiriku kinnisasja piirkonnas kolm puurkaevu, mille sihtotstarbeks on olmevee saamine. Posti tn 1, Posti tn 13 ja Pargi tn 1 kinnistutel, kus vesi maapinnale paiskus, registri andmetel aga kaevusid ei olegi.
“Teadaolevalt on kogu Kärdla piirkond hõlmatud ühisveevärgiga, kusjuures eelnevalt nimetatud Pargi ja Posti tänava kinnistutel keskkonnaregistri andmete ja maaameti kitsenduste kaardi kohaselt kaevud puuduvad,” teatas Hanson.
Ta kirjeldas ettevõttele saadetud videosalvestisi – ühel on näha, kuidas settega veevool väljub maa seest, teisel salvestisel tungib vesi välja kõnnitee kivide vahelt. “Nõuetekohaselt rajatud ja projekteeritud ning kasutusse võetud puurkaevude puhul, samuti kasutusest eemaldatud ja konserveeritud või lammutatud puurkaevu või -augu puhul ei saaks salvestistest nähtuvat tagajärge ühelgi juhul tekkida,” märkis Hanson.
Tema järeldus on, et settega puurvesi väljus maapinnale kinnistutel, kuhu on kas omavoliliselt ja nõuete­kohase projektita rajatud puuraugud või -kaevud või on kasutuseta puurkaevud jäetud korralikult tamponeerimata.
“Sellised omavoliliselt rajatud puuraugud- või kaevud, millel puudub ka reaalselt kaitstav hooldusala, mis paiknevad lahtiselt pinnase­kihi või videost nähtuvalt isegi mootorsõidukite poolt kasutatava kivisillutise all, on oluliseks saasteallikaks ja ohuks keskkonnale,” ütles Taavi Hanson. “Eriti suure ohuga on sellised kaevud põhjaveele,” viitas ta veeseadusele, mille järgi vastutab kinnisasja rajatiste nõuetekohase seisundi eest selle omanik.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411