Reede, august 30, 2019
 

Luzernis tuleb esitusele Liigi uus teos

Kaupo Kikkas
Šveitsis Luzernis toimuval festivalil kõlab Hiiumaalt sirgunud noore helilooja Marianna Liigi teos, mis uurib lühiseid meie ümber ja sees. Luzerni festivaliakadeemia orkester, mida dirigeerib Ruth Reinhardt, esitab Pühapäeval, 1. septembril Marianna Liigi “Kurzschluß”.
Sümfooniakontserdil tuleb ettekandele looming kokku viielt noorelt heliloojalt. Kõik viis on pälvinud prestiižika Luzerni Festivali akadeemia noore helilooja auhinna Roche Young Commisions. Igal aastal antakse kahele alla 30aastasele heliloojale võimalus luua tellimusteos sümfoonia­orkestrile, mida esitatakse Luzerni Festivalil. Marianna Liik sai auhinna 2017. aastal ja nüüd on tema teos valmis publiku ette jõudma.
Tõlkes tähendab kurzschluß lühist. Helilooja ütles Hiiu Lehele, et teose pealkiri on teda inspireerinud mitmel põhjusel ja mitmes tähenduses: “Lühis kui ühenduse katkemine energiaallikaga, mis väljendub liikumise lühi­ajalise aeglustumisena või katkemisena. Lühis kui valeühendus, mis tekitab sädet ja valgussähvatusi, ootamatuid impulsse. Lühiseid ülekantud tähenduses, peas on lühis, juhe jooksis kokku, esineb sageli meis ja meie ümber. Ka teose loomise protsessis kogen ma mitmeid suuremaid ja väiksemaid lühiseid – loomingulise energia katkendlik kulgemine on täiesti tavaline nähtus.”
Marianna Liik ütles, et teose lõpliku variandi kujunemise juures mängis olulist rolli ka selle projekti ainulaadsus – teose tellimuse sai ta kaks aastat tagasi. “See on pikk aeg, seega on teos mu ala­teadvuses küpsenud üsna pikalt. Samas enamasti juhtub nii, nagu ka selle orkestriteose puhul, et reaalne partituuriks saamise protsess toimub suhteliselt lühikese aja jooksul.”
Täpselt aasta tagasi oli tal võimalus kuulda oma esialgseid mõtteid Luzernis orkestri esituses. “See oli erakordne võimalus ja lõi väga head tingimused teosega edasi töötamiseks,” rääkis Liik.
Tegemist on Marianna Liigi kolmanda orkestriteosega. Helilooja ütles, et kirjutamine sümfooniaorkestrile on väga mahukas ja keeruline töö, kuid tegelemine selle kompleksse ja võimalusterohke “instrumendiga” on talle viimastel aastatel palju huvi pakkunud.
Konkursivõidud
Marianna Liik (26) on kirjutanud muusikat orkestrile, ansamblitele, koorile ning elektroonilisi teoseid. Tema eriliseks huviks on elektrooniliste ja akustiliste väljendusvahendite ühendamisel tekkiv kõlamaailm.
2013. aastal pälvis Liik rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Prahas alla 30aastaste kategoorias teise koha oma elektroonilise teosega “Mets”.
2014. aastal võitis ta Euroopa filmimuusika ja -heli festivalil “SoundTrack_Cologne 11” Westdeutscher Rundfunki filmimuusika preemia.
Õpingud
2017. aastal Eesti Muusika­akadeemia lõpetanud Marianna Liik on osalenud Fausto Sebastiani, Daniele Bravi, Bryan Christiani, Niels Rosing-Schow ja Ivan Fedele meistrikursustel.
Muusikaõpinguid alustas ta Kärdla muusikakoolis, looja­teed koos flötistist isa ja õpetaja Siim Liigiga.
2010. aastal, kui Marianna oli vaid kaheksateistaastane, moodustasid nad koos isaga ansambli Impro-Vision ja andsid välja CD-plaadi “Sulamine”.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411