Teisipäev, august 13, 2019
 

Kui esimesel koolipäeval tuleb tööle minna

Eelmises ettevõttes, kus töötasin, oli meil lapse esimene koolipäev vaba päev. Praeguses töökohas öeldakse, et seadus vaba päeva ette ei näe ja peaksime töötama. Mul on graafikuga töö, aga tahaks lapse kooliaktusele minna. Mida teha?
Vastab tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja Kaire Saarep: Lapse esimene koolipäev ega 1. september ei ole riiklikult kehtestatud vaba päev. Kui töötaja tööpäev langeb 1. või 2. septembrile või 31. augustile, kui on lapse esimene koolipäev, siis tuleb sel päeval tööle minna.
Samas on vaba päeva saamiseks mitu võimalust.
Esimeseks võimaluseks on kokkulepe. Töötajad, kes töötavad tööajakava ehk töögraafiku alusel, lepivad graafiku koostamise ajal tööandjaga kokku, et lapse esimene koolipäev ehk 1. või 2. september või 31. august jäetakse vabaks.
Teine võimalus on lapse-, põhi-, õppe või muu puhkuse kasutamine. Kui töötaja töötab juba puhkuste ajakava koostamise ajal, ajakava koostatakse 31. märtsiks, siis teab töötaja juba varakult, et lapse esimene koolipäev on saabumas, ning võib põhipuhkust või kui laps on kuni 14aastane, lapsepuhkust sel ajal kasutada ja ajakavasse märkida. Kui puhkus ei ole märgitud puhkuste ajakavas, siis teatab töötaja vähemalt 14 kalendripäeva ette kirjalikus vormis.
Sel aastal langeb 1. september pühapäevasele päevale. Kui pühapäev on töötaja tööpäev, siis on tal lapsepuhkust sel päeval võimalik kasutada. Tööajafond väheneb selle võrra ning seda tööpäeva järgi teha ei tule. Sama kehtib ka siis, kui lapse esimene koolipäev on 2. september või hoopis 31. august.
Kolmas võimalus on see, et ettevõttes on kehtestatud lisasoodustused, nt tervisepäev, vaba päev lapse esimese koolipäeva puhul, vaba päev lapsega koos veetmiseks vms. Tegemist on tööandja vabatahtliku soodustusega, milles lepitakse üldjuhul töösuhte alguses või ettevõtte töökorraldusreeglites kokku.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411