Reede, august 9, 2019
 

Koerad hobuseid ei õrritanud

MASHA PEICAUD
Sääretirbil hobuste rünnaku osaliseks sattunud koerad käitusid viisakalt, inimesi ehmatanud hobuste pealejooks neile tulenes oletatavasti instinktist.
Peale artikli “Sääretirbil ründas külastajaid hobusekari” ilmumist kirjutas toimetusele Pent Järve, et täpselt samal päeval, 29. juulil ründasid hobused ka tema koera.
“Koer oli ilusti rihma otsas ega haukunud, kuid tee peal ees olnud hobune müksas teda agressiivselt peaga ning seejärel hakkasid teised hobused meid taga ajama. Ilmselt kaitsesid oma territooriumi, kuid olukord oli üsna hirmutav,” kirjeldas ta toimunut.
Järve leidis, et kusagil peaks olema väljas konkreetne info, et hobuste karjatatavale alale ei ole soovitav minna koertega.
Sotsiaalmeedias artiklit kommenteerinud Ester Liit ütles, et vabapidamisel hobused või mistahes loomad on oma territooriumil peremehed. “Seega, kui Sääretirp on hobuste territoorium, siis inimesed ega teised loomad sinna ärgu kippugu,” oli tema soovitus.
Ta tuletas meelde, et aastaid tagasi oli sama teema ühe teise Hiiumaa vaatamisväärsuse, Kukka kiviga, mille juurde huvilised kariloomade tõttu ei pääsenud.
Kas ikka ründasid?
“Kas need hobused just ründasid?” kahtlesid sotsiaalmeedias artiklit kommenteerinud Katrin-Ädu Metsand ja Maris Varik.
Samas nõustus Varik, et kuna Sääretirp on turismiobjekt, tuleks tagada, et inimeste ja loomade rajad oleks eraldatud. “Ja koerukesed muidugi ikka rihma otsas,” oli tema soovitus.
Artiklit kommenteerinud Tiit Kerves oletas, et küllap ikka koerad ärritasid hobuseid: “Koerteta Tirbil käijatelt pole ju kaebusi tulnud, aga artiklis koerte hobuste peale haukumisest pole sõnagi.”
Kervese küsimusele vastas Laine Peedu, kes oli ise samal ajal kohal, kui hobused Masha Preicaud koeri ründasid. “Need koerad ei haukunud sugugi, olid pigem hirmul nagu nende perenainegi,” kinnitas Peedu. Kogemus aga oli tema sõnul päris hirmutav.
Hoiatav pealejooks
Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg ütles, et on oma koeraga sama emotsiooni läbi elanud ja teab, et see pole väga mõnus.
“Probleem on tõesti koertega, sest hobused kipuvad koertele mingi instinkti mõjul, nagu nende heidutamiseks, peale jooksma,” selgitas ta. “Probleemi kindlasti ei ole inimestega, aga kui koer hoiab inimeste juurde, võib see hobuste hoiatav pealejooks ka inimest hirmutada.”
Jõpiselg viitas, et veistel on koerte suhtes samasugune reaktsioon, aga kui koer on inimese juures, siis ka veis päriselt ikkagi ei ründa.
Jõpiselg kiitis hobusekasvatajaid ja Life projekti selle eest, et Sääretirp on uuele elule sündimas, aga tunnistas ka, et midagi tuleb ette võtta. Lahenduseks pakkus ta, et võiks olla hoiatav silt.
“Kuna varem pole seda probleemi olnud, siis pole tõesti osanud ükski osapool selle peale tulla, et lisainfosilte panna. Eks meil hooldata ju kogu rannikut suurte loomade abiga ja ma ei tea, et üle Hiiumaa oleks kusagil ühtegi hobuste eest hoiatavat silti,” rääkis Jõpiselg.
Sama lahendust, et ala hooldaja võiks välja panna täiendava sildi, pakkus ka keskkonnaamet. Jõpiselg ütles, et ka osavald võib sildi paigaldamise enda peale võtta: “Kui teksti üle suuri vaidlusi ei tule, siis saab selle septembriks üles.”

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411