Reede, august 9, 2019
 

Kalurite võrkudesse jäi säga

MERIL LAUTER
OÜ Hiiurand kalameeste võrgus oli teisipäeval tõeline haruldus – säga. Kärdla sadama kalurite kail mõõtsid-kaalusid kalurid vennikese üle ja lasksid samas vabasse vette.
Rannakalur Koit Kalmus ütles, et see on kolmas kord, kui säga nende võrkudesse satub ja seekordne oli neist kõige suurem. Säga pikkuseks mõõdeti 79 sentimeetrit, kaaluks 3,8 kilogrammi.
Peale mõõtmist kala pannile lüüa ja maitset proovida ei saanud, kuigi säga liha olevat õrn ja rasvane. Põhjuseks, et Eestis on säga püük keelatud ja ta on looduskaitse all.
Säga elab näiteks Kasari vesikonnas, aga merre satub eksikülalisena, selgitas Kalmus.
Haridusliku sisuga veebilehe bio.edu.ee andmetele tuginedes võib oletada, et 75 sentimeetri pikkune säga on umbes kolm aastat vana ja juba suguküps.
Vikipeedias on kirjas, et tavaliselt kasvab säga (Silurus glanis) 1,3–1,6 meetri pikkuseks. Eestis püütud suurim isend kaalus 152 kilogrammi. Suurimad isendid aga on olnud kuni 3 meetri pikkused ja 300 kilogrammi raskused. Säga võib elada kuni 80 aasta vanuseks. Elukohana eelistab ta suuri soojemaid järvi ja aeglase vooluga sügavaid jõgesid, samuti jõgede suudmealasid.
Haruldasi kalu on Kalmuse võrkudesse sattunud varemgi. 2013. aasta septembris oli võrgus haruldane pakshuul-heloon, 2011. aastal hunt­ahven, keda Eesti vetes nähti esmakordselt.
2005. aastast rannakalurina tegutsev Koit Kalmus on püüdnud ka tõelisi hiigelkalu: 2013. aasta septembris jäi tema püünistesse 13kilone haug, 2005. aastal 19,5 kilone lõhe.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411