Teisipäev, juuli 30, 2019
 

Võta uute kaldaerofotode abil ette ajarännak

maaamet
Tänavu kevadel ja suvel maaameti kaardistuslendude käigus kogutud uued kaldaerofotod on kõigile nähtavad maaameti fotolaos.
Fotoladu on peaaegu kogu Eestit kattev kaldaerofotode kogu, kus praeguseks 2,5 miljonit pilti alates 2006. aastast. Igal aastal lisanduvad uued pildid, mis on abiks kaardistustöödes, võimaldavad leida toimunud muutusi, kuid pakuvad ka silmailu.
Maaamet teeb igal aastal mõõdistuslende, et kaardiandmeid uuendada. Teiste kaardistusandmete kogumise kõrval tehakse lennukilt kaldaerofotosid. Kaldaerofoto on võrdlemisi tavaline foto – tehtud lennukilt 500–3100 meetri kõrguselt, kaldega mitte otse ülevalt alla ja geopositsioneeritud, see tähendab seotud konkreetse asukohaga. Pilte teeb fotorobot.
“Kui muidu kogutakse kaardistusandmed nii, et seade vaatab otse alla, siis kaldaerofotode eesmärk on toetada kaardiandmete täpsustamist küljelt vaadatuna. See aitab hilisemas töötluses objekte tuvastada. Kaldaerofotod pole ainult kasulikud, vaid köidavad tähelepanu ka oma iluga,” ütles maaameti peadirektor Tambet Tiits. “Kuna pildid on kogunenud pikema aja vältel, miks mitte teha ajarännak – vaadata, kuidas Eestimaa paigad on muutunud või külastada kohti, kuhu tavaliselt ei satu, olgu selleks mõni paik rannikul, rabas või hoopis tööstuspiirkonnas.”
Aastati on pildistatud piirkonnad erinevad, kuna kordamööda lennatakse ühel aastal üle Eesti põhjapoolsest, teisel aastal lõunapoolsest osast. Lisaks kaetakse lendudega igal aastal suuremad tiheasustusalad. Seega, kuna tänavu toimusid lennud Eesti lõunapoolsel alal, on 2019. aasta värskeimad kaldaerofotod valdavalt lõunaosast, kuid ka mujal asuvatest suurematest asulatest.
Fotoladu avades ja soovitud piirkonda sisse suumides kuvatakse vaikimisi väiksem valik pilte. Kui soovitakse pilte kindla ala kohta, tuleb kaardil sel kohal klikata, misjärel ilmuvad ekraani paremale serva kõik pildid sellest asukohast. Konkreetse aasta piltide vaatamiseks tuleb kaardirakenduse vasakult menüüst valida soovitud aasta.
Fotolaos on kokku 2,5 miljonit pilti, sh tänavuste lendude pildid, mida on umbes 900 000.
Maa-ameti fotoladu asub aadressil fotoladu.maaamet.ee.
Samas korraldatakse mängu “Kümme ilusat vaadet Eestimaale” ja kutsutakse valima kauneimaid fotosid.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411