Reede, juuli 5, 2019
 

Uus seade jälgib ka sünnitaja tervist

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiljuti sai haigla sünnitusosakond uue kardiotokograafi (KTG), mida on juba kasutatud kahe sünnituse puhul – uut seadet said proovida üks tüdruk ja üks poiss ning muidugi värsked emad.
Uue seadmega saab jälgida loote südametööd ja emaka kokkutõmbeid, aga seni kasutusel olnud KTGga võrreldes on uus võimalusterohkem.
“Sellega saame jälgida ka ema tervisenäitajaid – vererõhku, saturatsiooni, temperatuuri – see on väga hea aparaat,” selgitas haigla juhatuse liige Riina Tamm.
Seade maksis 9200 eurot ja selle soetamist toetas riigi-kogu nn katuserahast 5000 euroga, ülejäänud kulu kattis haigla.
Ka senine, Hillar Tuiskvere (1930–2014) toetusega 2006. aastal soetatud seade on juhataja sõnul täiesti töökorras. “See aparaat töötas kolmteist aastat, on terve ja korras ning andsime selle naistenõuandlasse, kus nüüd saab rasedatele uuringuid teha,” ütles Tamm.
Sünnitusosakonnas on kenasti alles ka perekond Ugamite annetatud vann, milles sünnitaja saab soovi korral valusid leevendada. Tamm ütles, et vanni väga tihti ei kasutata, kuid see võimalus on tänu Ugamitele olemas.
Tänapäeval on uue ilmakodaniku elustamiseks märksa enam vahendeid kui vaid laks vastu  tagumikku. Nii on aasta lõpuks  plaanis sünnitustuppa soetada ratastel vastsündinute elustamislaud, millega saab sõita igale poole ning millel on kaasas hapnikuballoon ja suruõhuballoon.
“Kõik sünnitusmajad neid praegu endale tahavad ja ostavad ja nüüd saame meie ka,” oli Tamm rahul. Vastsündinu elustamist tuleb
Hiiumaa haiglas õnneks harva ette, aga valmisolek selleks peab tema sõnul olema, kinnitas ta.
Seadme maksumus on u 15 000 eurot. Elustamislaua soetamist toetab hiidlase Aivo Takise firma Estravel, mis annetab selleks teatud summa broneeringutelt. Ülejäänud osa panustab haigla ise.
Lapsi toetab ka Hiiumaa Selver – kampaania “Koos on kergem” käigus kogutud rahaga korraldatakse haiglatöötajatele vastsündinute elustamiskoolitus.
Mullu sündis Hiiumaa haiglas 55 last. Tänavu esimese poolaastaga juba 27. “Tahaks loota, et vähemalt viiskümmend last sünnib,” ütles Tamm.
Head tuttavad, kelle peres kasvab kaks Tallinnas sündinud last ja kolmas sündis Kärdlas, kiitsid Hiiumaa haigla sünnitusosakonda, kus nende eest hästi hoolitseti.
“Kuna sünnitusi on tegelikult vähe, siis on meil suhteliselt privaatne olemine,” märkis Tamm.
Sünnitusi on saarel tõesti vähe ja seepärast on varasematel aegadel räägitud ka haigla sünnitusosakonna sulgemisest. Tamm ütles, et praegu jääb sünnitusosakond igal juhul alles.
“See on minu isiklik arvamus, aga enne kui ei muutu transpordikorraldus, ei saa ka öelda, et meil pole sünnitusosakonda vaja,” ütles Tamm. “Sünnitaja ei küsi ei kellaaega, ei kuupäeva – laps tuleb siis kui tuleb – ja kui ta peab näiteks öösel saama mandrile sünnitama… Kuidas ta saab? Kes otsustab? Kes võtab vastutuse nende inimeste eest?” arutles ta.
Praegu saadetakse mandrile sünnitama ainult väga suure riskiga rasedad ja ka neid on Riina Tamme sõnul vähe.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411