Reede, juuli 12, 2019
 

Teine ehitushange järjest nurjus

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Keskväljaku ehitushind tõusis ligikaudu pool miljonit eurot ja vallavalitsus otsustas hanke tühistada – vallavanema sõnul pole teine järjestikune tühistatud ehitushange midagi eriskummalist.
Vallavalitsus tunnistas Kärdla uue Keskväljaku ehitushanke nurjunuks, kuna pakkumised osutusid planeeritust oluliselt kallimaks.
Kärdla keskväljaku ümberehitamise riigihankele laekus tähtajaks neli pakkumist ning ehituse hind kujunes 500 000–600 000 eurot oodatust kallimaks.
Hiiumaa valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak  ütles, et vallavalitsus otsustas tagasi lükata kõik Keskväljaku ehitushanke pakkumised, kuna need ületasid oluliselt eeldatavat maksumust.
Hiiumaa valla eelarvestrateegias planeeris vald väljaku ümberehituse hinnaks u 1,9 miljonit eurot. Sellest 1,58 miljonit eurot on piirkondade konkurentsivõime tugevdamise (PKT) meetme toetus. Vald kavatses panustada 279 000 eurot. Hankel tehtud odavaima pakkumuse korral tulnuks vallal panustada aga u 800 000 eurot ehk planeeritust enam kui poole rohkem.
“Praegu tegeleme kokkuhoiukohtade otsimisega, et esimesel võimalusel hange uuesti üles panna,” lisas Pihlak.
Korduv muster

Keskväljaku ehitus on juba kolmas Hiiumaa valla suurprojekt, mille ehitushind on valla jaoks liiga kõrgeks osutunud. Maikuus tunnistas vald samal põhjusel nurjunuks Kärdla Kalda tänava lasteaia remondihanke. Vallavalitsus planeeris lasteaia remondiks koos toetusega 493 000 eurot, ainsa pakkumise hind oli 40 protsenti enam ehk 706 000 eurot koos käibemaksuga.

Seejärel käis vallavalitsus välja, et hakkavad remondi asemel planeerima uue, 2 miljonit eurot maksva lasteaia ehitust.
Eelmisel aastal kasvas riigihankel planeerituga võrreldes oluliselt Käina elamuskeskuse Tuuletorn maksumus. Lõplikuks ehitushinnaks kujunes 2,53 miljonit eurot, mis oli 560 000 eurot kallim senitehtud arvutustest. Kogu projekti kulu koos ekspositsiooniga on valla jaoks 3,4 miljonit eurot, PKT meetme toetus vaid 1,5 miljonit eurot.
Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg põhjendas tookord, et tegu oli projekti eelarvestaja veaga. Opositsiooni hinnangul tulnuks Tuuletorni ehitusest aga täielikult loobuda – 2018 juulis ähvardas opositsioon vallavalitsust umbusalduse ja kohtuga kui otsus ehituse alustamiseks peaks vastu võetama.
Võimalused tuleb üle vaadata
2018. aastal pani Hiiumaa vallavalitsus paika investeeringute kava aastateks 2017–2021. Kava järgi kasvanuksvalla laenukoormus 80 protsendini. Objektide loetelus aga olid Kärdla Keskväljak, Käina elamuskeskuse Tuuletorn, Kärdla lasteaed, sotsiaalkeskuse esimene etapp, Kärdla põhikooli uus maja ja spordikeskus.
“Ongi julge plaan, aga tuleme toime,” ütles vallavanem Reili Rand tookord Hiiu  Lehele.
Ehitushindade kasvu tõttu on järjekorras juba kolmas riigihange valla jaoks liiga kulukaks muutunud, aga vallavanem ütles, et vald pole liiga optimistlikult ette võtnud.
“See pole midagi eriskummalist ja ainult Hiiumaale omast, et ehitushinnad kallinevad, see on kõikjal Eestis nii,” põhjendas Rand. Tema sõnul saadaksegi täpsed hinnad teada alles siis, kui hange läbi viiakse.
Vallavanem ütles, et toetustega suurprojektide ehitamise ettevalmistustöödeks kulubki kaks aastat ja selle aja jooksul muutub majanduses palju. Ta lubas, et praegu vaadatakse kriitilise pilguga kõik suurprojektid üle.

 

Sildid: , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Mihkel

    Teeme parem selle rahaeest Hiiumaa-Saaremavahelise silla.

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411