Teisipäev, juuli 16, 2019
 

Tasuta bussisõit pani rahva sõitma

Harda Roosna | Hiiu Leht
Tasuta bussisõidu esimese aastaga kasvas reisijate arv Hiiu maakonna bussiliinidel paarkümmend protsenti – selliseid kasvunumbreid pole olnud aastaid.
“See oli hea otsus – reisijad on rahul,” ütles Hiiumaa valla ühistranspordispetsialist Piret Sedrik.
Otsuse, et sõit maakonna-liinidel on reisijale tasuta ja kogu dotatsioon tuleb riigieelarvest, tegi Keskerakonna juhtud valitsus 2017. aastal. Nn nullpilet hakkas 11 maakonnas, teiste seas ka Hiiumaa maakonnaliinidel kehtima mullu 1. juulist.
“Tasulise bussisõidu ajaga võrreldes on reisijaid rohkem küll,” ütles ka maakonnaliinide dispetšer Marika Rõmmel.
Rohkem sõitjaid on tema andmetel kuu esimesel kahel nädalal. Siis on vahel olnud ka püstiseisjaid ehk neid, kellele bussis isetkohta ei jätku, aga üldiselt tuleb seda harva ette.
“Bussisõitjad on ikka vanemad inimesed, samuti need, kes käivad tööl või koolis, turist sõidab harva, kuna tagasi tahab ka tulla ja ootamine ei sobi,” iseloomustas Rõmmel sõitjaid.
Sedrik ühtegi tasuta reisijapiletiga kaasnenud probleemi välja ei toonud. Siiski on juhtunud, et näiteks Kärdla–Kalana–Kärdla suunal on pensionipäevadel, kui Kärdlasse sõitjaid eriti palju,  väiksem buss puupüsti reisijaid täis.
Sedrik nõustus, et bussid on rohkem täis küll, aga ütles, et bussivedaja on olukorraga hästi kohanenud ja vajadusel paneb operatiivselt liinile suuremad sõidukid. “Reisist mahajääjaid meie teada ei ole olnud,” ütles ta.
Sõiduhuvi kasvab
Maanteeameti andmetel sõitis 1. juulist 2018 kuni 1. juulini 2019 Hiiumaa maakonnaliinidel 130 291 reisijat. Seda on 22 000 reisijat ja 20 protsenti enam kui sama pikal eelmisel perioodil – 1. juulist 2017 kuni 1. juulini 2018 lunastas maakonnaliini bussipileti 108 380 reisijat.
Eriti märgatav on kasv kui võrrelda tänavust esimest poolaastat mullu esimese poolaastaga kui reisijail tuli veel pilet osta. Siis kasutas maakonnaliine 55 791 reisijat, tänavu esimese poolaastaga oli reisijaid 71 246 ehk 15 455 sõitjat rohkem ja kasv ligi 28 protsenti.
Soove ikka rohkem
Vastuseks küsimusele, kas vahendeid maakonna bussitranspordi korraldamiseks on piisavad, ütles Sedrik, et soove on alati kui võimalusi.
Raha kokkuhoiuks on vald mitmed liinilõigud teinud nõudepõhiseks, samas lisanud ka uusi (nõude)liine. “See annab võimaluse omakorda reisijatele uusi sõiduvõimalusi pakkuda,” selgitas Sedrik. Ta tõi näiteks maakonnaliini, mis väljub Kärdlast Luidjale ajal, kui seda liini ei teeninda tasuline kaugliin. Samuti loodab vald sügisesesse sõiduplaani lisada bussisõite Palade ja Suuremõisa vahele.
Sel aastal on Hiiumaa vallavalitsusel maakonna bussiliikluse korraldamiseks kasutada 588 000 eurot. Lisaks liinikilomeetrite hinna hüvitamisele vedajale AS GoBus sisaldab see summa ka korralduskulusid.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411